Ubezpieczenie samochodu — co trzeba o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni właściciela lub kierowcę pojazdu od odpowiedzialności cywilnej związanej ze spowodowanymi przez niego startami. Dlatego jest ono w Polsce obowiązkowe. Pozostałe polisy mogą zapewniać użytkownikowi pojazdu różnego rodzaju usługi i świadczenia, na przykład w razie wystąpienia losowych zdarzeń, jednak nie są one obligatoryjne. Co trzeba wiedzieć na temat ubezpieczenia samochodu? Podpowiadamy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na obowiązkowe i dobrowolne. Do tych pierwszych zalicza się OC, czyli polisę od odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z prawem właściciel musi ją wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Jej okres ochronny wynosi 12 miesięcy. Obejmuje ona szkody wyrządzone przez nas mieniu, ale również te dotyczące zdrowia i życia poszkodowanych.

Sumy gwarancyjne, a także zakres jej ochrony są ściśle ustalone przez przepisy prawa i dlatego też są identyczne, niezależnie od tego, jakie Towarzystwo Ubezpieczeniowe wybierzemy. Z tego powodu, jeżeli nie chcemy inwestować w żadne dodatkowe polisy i interesuje nas wyłącznie zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC, podczas jego wyboru możemy kierować się tylko jego ceną.

Dobrowolne ubezpieczenie samochodu

Dobrowolne ubezpieczenie samochodu może obejmować szereg różnego rodzaju produktów oferowanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Jednym z najczęściej wybieranych, zwłaszcza przez właścicieli nowych aut jest Autocasco, które chroni przed konsekwencjami finansowymi kradzieży i zniszczenia pojazdu i to właściciel otrzymuje wówczas odszkodowanie.

W zależności od wyboru konkretnego produktu w ramach polisy możemy otrzymać ochronę w razie różnych zdarzeń, dlatego warto zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy, czyli zdarzenia przed którymi nie chroni nas ubezpieczenie. NNW z kolei to polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni ona zdrowie i życie kierowcy lub pasażerów. Często do OC za niewielką dopłatą lub gratis możemy otrzymać też Assistance, czyli wsparcie oferowane kierowcy, takie jak na przykład wymiana opon, czy holowanie auta.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia chcemy kupić, warto przed wyborem konkretnej polisy porównać ofertę kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych. Pomocne w tym będzie narzędzie, jakim jest kalkulator OC/AC, który pozwala bez wychodzenia z domu obliczyć cenę ubezpieczenia i porównać ofert kilkudziesięciu różnych ubezpieczycieli.