W piątek 8 października na Alei Jana Łyska w Cieszynie policjanci, straż pożarna, żołnierze WOT, przedstawiciele zarządzania kryzysowego oraz Straży Miejskiej w Cieszynie wspólnie ćwiczyli prowadzenie działań związanych z powodzią oraz ratowaniem osób poszkodowanych. Tego typu przedsięwzięcia pozwalają doskonalić procedury i szlifować umiejętności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dla każdego, kto uczestniczył w ćwiczeniach, była to okazja do podniesienia tych najważniejszych umiejętności, bo związanych z ratowaniem ludzkiego życia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu cieszyńskiego, żołnierzami 133 Batalionu Lekkiej Piechoty 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Cieszynie oraz przedstawicielami Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli w ćwiczeniu, którego założeniem było prowadzenie działań mających na celu doskonalenie postępowania i organizacji akcji podczas zdarzeń związanych z zagrożeniem powodziowym oraz ewakuacją poszkodowanych.

Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone na Alei Jana Łyska w Cieszynie. Działania prowadzone były w trzech miejscach i dotyczyły prognozowanego wysokiego zagrożenia powodziowego. Scenariusz zakładał, że zalaniu ulega Gościniec Zamkowy oraz rejon kąpieliska miejskiego i konieczne jest zabezpieczenie tych obiektów oraz odpompowanie wody, która już na nie wtargnęła. Kolejne zgłoszenie dotyczyło konieczności ewakuacji 10 osób, których życie i zdrowie było zagrożone. Do akcji wykorzystane zostały m.in. łodzie i pontony. Tego typu zdarzenie, tym razem w formie ćwiczenia, każdorazowo wymaga doskonałej koordynacji działań oraz znajomości procedur, w czym niewątpliwie pomagają tego rodzaju przedsięwzięcia. To czas na doskonalenie procedur oraz form działania i współpracy, która jest fundamentem w walce z żywiołem o zdrowie  i życie ludzi oraz mienie. Pamiętać przy tym wszystkim trzeba, że zagrożenie powodziowe na terenie powiatu cieszyńskiego jest zawsze realne, dlatego tak istotne dla każdego są częste tego rodzaju ćwiczenia. Strażacy i policjanci oraz pozostałe służby cyklicznie organizują szkolenia, które podnoszą poziom ich wiedzy i umiejętności, co wprost przekłada się na jeszcze lepsze działania na miejscu różnego rodzaju zdarzeń.

Na zakończenie działań głos zabrała Burmistrz Miasta Cieszyna Pani Gabriela Staszkiewicz, która podziękowała wszystkim osobom uczestniczącym w „akcji ratowania miasta”, za włożony w ćwiczenia trud oraz podkreśliła ich ważną rolę. Po zakończeniu ćwiczeń nastąpiło symboliczne zasadzenie drzewka z okazji 100-lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz 30-lecia ustaw pożarniczych, w tym Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.