Budowa paneli fotowoltaicznych. Czy ta inwestycja jest opłacalna?

Panele fotowoltaiczne spełniają funkcję przekształcającą energię słoneczną w energię elektryczną. Jednak wokół tego terminu narosło wiele mitów, przez które wiele osób, mimo posiadania odpowiedniego budżetu, obawiają się zainwestować w odnawialne źródła energii.

Zjawisko fotowoltaiki

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Naświetlane ogniwa, zbudowane m.in. z krzemu, generują różnicę potencjałów. Pojedynczy panel nie znajduje praktycznej funkcji, ponieważ samodzielnie wytwarza małą moc. Z tego powodu, aby uzyskać większe napięcie i moc, ogniwa łączy się szeregowo bądź równolegle w moduły. Moc takiego modułu wyraża się watach mocy szczytowej i wynosi od 30 do 120 Wp. Natężenie prądu jest powiązane z nasłonecznieniem, może być zwiększana przez równoległe łączenie paneli. Obecnie panele słoneczne są bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem, fotowoltaika pomorskie, mazowieckie oraz małopolskie to regiony, w których korzystanie z paneli słonecznych jest bardzo częste.

Budowa panelu

Każde ogniwo znajduje się obudowie, która chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią czy zanieczyszczeniami. Cała instalacja jest wyposażona w okablowanie jest nazywana kolektorem fotowoltaicznym. Systemy te charakteryzuje trwałość, wieloletnie zastosowanie i neutralność dla środowiska. Może je dowolnie rozbudowywać bądź pozwalać im na działanie niezależnie od siebie, przez co mogą pracować w różnych warunkach. Na rynku znaleźć można panele o różnej wielkości i mocy, zintegrowane z dowolnym rodzajem podłoża. Takie urządzenie niekiedy pełni także funkcję okna lub dachu. Mając na uwadze powyższe względy, każdą instalację należy zaprojektować indywidualnie do potrzeb użytkowników danego budynku czy innej powierzchni.

Elementy towarzyszące

Sam panel, bez pozostałego osprzętu, nie ma prawa bytu. Aby układ działał prawidłowo, niezbędny będzie inwerter kompatybilny z wyłącznikiem prądu stałego. Odpowiada on za przetworzenie prądu stałego w prąd zmienny. Energia pobrana wskutek działania modułów może zasilać odbiorniki tak prądu stałego, np. lampy LED, jak i prądu zmiennego. Energię można magazynować w akumulatorach i wykorzystać ją w dowolnym momencie. Regulator, który znajduje się w baterii spełnia funkcję ochronną przed przeładowaniem a w nocy zapobiega rozładowaniu w momencie wstecznego przepływu prądu. Całkowicie naładowany akumulator przerywa proces ładowania. Natomiast, gdy odnotowany zostanie spadek napięcia, urządzenia korzystające z tej energii zostają pozbawione mocy. Możliwe spadki napięć i wysokie natężenie powoduje, że połączenia między panelami a baterią powinny być wykonane z jak najkrótszych przewodów o dużym przekroju.

Przyszłość

Taka inwestycja to wciąż spore obciążenie dla budżetu, wymagające sporej dawki cierpliwości, ponieważ jej całkowity zwrot następuje nawet po kilkunastu latach działania. Jednak należy pamiętać, iż taki system dostarcza dużą ilość taniej i odnawialnej energii a podczas dokonywania zakupu można otrzymać dotację. Odpowiednio dobrana i wykonana instalacja zaspokaja zapotrzebowanie na prąd w stu procentach a nadwyżki po jego produkcji można przeznaczać np. na ogrzanie budynku. Istnieje możliwość odsprzedaży niewykorzystanych pokładów energii do zakładu energetycznego.