Naturalny płyn do mycia naczyń

Praktycznie każdego dnia, przez nasze dłonie przelewają się setki litrów wody i płynu do mycia naczyń, w celu pozbycia się wszelkich resztek, fragmentów przypalonego jedzenia i tłuszczu. Oglądając dziesiątki reklam w telewizji, zostajemy zachęcani do zakupu coraz to bardziej innowacyjnych produktów, które po użyciu jednej kropli, są w stanie umyć cały stos naczyń. Niestety, w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Wykorzystywany w dużych ilościach płyn do mycia naczyń, może być bardzo szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i dla skóry naszych dłoni. Dodatkowo, na naczyniach, które są pozornie czyste, wciąż znajduje się detergent. W każdym płynie do naczyń zawsze można znaleźć niezliczoną ilość związków.

Popularne płyny do mycia naczyń

Na początku, warto nadmienić fakt, że nawet jeśli dobrze opłuczemy nasze naczynia, to na nich wciąż będzie znajdować się sporo środków, a będą to m.in.:

  • polimery regulujące lepkość
  • wybielacze
  • etanol
  • kwas octowy
  • środki enzymatyczne
  • oksyetylenowane alkohole tłuszczowe
  • chlorek sodu
  • gliceryna bądź lanolina (dla ochrony dłoni)
  • środki odrdzewiające
  • surowce modyfikowane genetycznie
  • regulatory twardości wody
  • substancje konserwujące, zapachowe i barwiące

Patrząc na tę długa listę substancji, z pewnością przekonujemy się, że to zdecydowanie za wiele, jak na normalny płyn do mycia naczyń. Ponadto, niektóre z tych składników mogą powodować nawet alergię. Decydując się na środek do naczyń, najczęściej zwracamy uwagę na jego zapach i cenę, natomiast zdecydowanie rzadziej myślimy o tym, jaki wywiera on wpływ na środowisko. Jako, że panuje ogromna konkurencja, także i wybór jest niemniejszy.

Producenci płynów do naczyń, wychodzą z coraz to nowymi pomysłami, aby jak najbardziej udoskonalać swoje produkty. Sprawić, by były intensywne w zapachu, maksymalnie wydajne, świetnie radziły sobie z zabrudzeniami oraz dostatecznie dbały też o skórę. Bardzo rzadko pojawia się informacja o tym, że dany specyfik jest biodegradowalny. Czasami spotkamy napis – „ulega biodegradacji (przyjazny dla środowiska). Niestety, jak i w wielu przypadkach , jest to jedynie reklamowy chwyt. Mimo, że część składników faktycznie może być biodegradowalna, inne będą za to wytwarzane na bazie ropy naftowej. Zanim jeszcze zdecydujemy się na konkretny płyn do naczyń, należy także mieć na uwadze to, czy nie był on też wcześniej testowany na zwierzętach.

Postaw na alternatywę

Czy zatem w związku z tym, co zostało opisane powyżej, istnieje jakieś rozwiązanie? Tak, przede wszystkim, warto odstawić popularne środki, stawiając w zamian na te ekologiczne, posiadające stosowne certyfikaty, lub też na domowe płyny do naczyń, które dość łatwo wykonać. Wszelkie naturalne płyny do naczyń będą na pewno w 100% biodegradowalne. Jako, że wszelkie substancje, z których powstają pochodzą z natury, będą też bezpieczne dla środowiska oraz naszej skóry. To, z czego powstają to głównie woda i substancje czynne powierzchniowo – kwas cytrynowy, lub olej kokosowy. Zawierają też naturalne esencje zapachowe. W związku z zagęszczeniem, będą tak samo wydajne jak te, które reklamuje się w telewizji.

Wszyscy, który posiadają skłonności alergiczne, powinni decydować się na płyny, które nie zawierają konserwantów oraz dodatkowych zapachów. Mogą one mieć w nazwie słowo sensitive lub neutral, jednak ich kupno będzie wiązało się z większym kosztem, niżeli środków ogólnodostępnych. Stąd też, często poleca się płyny do naczyń, które wykonywane są własnoręcznie. Przygotowanie wcale nie jest trudne i czasochłonne. Wystarczy odnaleźć odpowiednią recepturę.