Komunikacja w zespole – bez niej nie ma sukcesów

Każdy szef firmy i menedżer chce zdobywać sukcesy w życiu zawodowym i piąć się po szczeblach kariery. Jednak, często nie jest to możliwe. Dlaczego? Poprzez barierę zwaną brakiem komunikacji w zespole. Niestety, często jest to wina menedżera. Dlatego tak ważne jest ciągłe kształcenie się w kierunku zarządzania zespołem, a dokładniej z przywództwa zespołem. Dlaczego szkolenia z przywództwa są ważne? Czy szkolenie liderów przynosi faktyczne korzyści? I na czym polega faktyczne przywództwo w organizacji?

Przywództwo w organizacji – najważniejsze kwestie

Awans sprawił, że musisz kierować zespołem ludzi. Cieszysz się i czujesz się podniecony. Czujesz, ze sobie poradzisz, w końcu to Ty zostałeś wybrany. Obmyślasz strategię oraz cel, który ma osiągnąć Twój zespół. I zaczynasz wymagać. Ludzie wokół traktują Cię jak szefa – cieszysz się z tego. Ale wyniki nie są takie, jak byś tego oczekiwał. Czujesz, że coś jest nie tak. Szukasz winy w pracownikach. Zastanawiasz się, kto za mało i niewydajnie pracuje. Myślisz nad zmianami w zespole i zwolnieniami. Szukasz słabego ogniwa. Tymczasem rozwiązanie może okazać się bardzo proste: postaw na komunikację. Komunikacja w zespole odgrywa kluczową rolę. Jeśli jej nie ma, projekty upadają, zespoły się rozpadają, a menedżerowie, którzy uważają, że są naprawdę dobrzy w tym co robią, tracą po pewnym czasie swoje stanowiska.

Przywództwo w organizacji nie opiera się na zarządzaniu, ale właśnie na dobrej komunikacji. Dobry menedżer jest zawsze dostępny dla zespołu. To on go motywuje, to on nadaje tempo i świeżość. To on pomaga rozwiązywać problemy. To on jest entuzjastyczny. To on wyznacza cele i sposoby ich osiągania – trudne, ale realne. To w końcu on działa tak, że chce się go naśladować! Trudne? Tak, bycie liderem jest bardzo trudne, na szczęście są specjaliści, którzy potrafią tego nauczyć. Szkolenia z przywództwa są coraz popularniejsze i przynoszą bardzo duże korzyści dla całych firm.

Szkolenia z przywództwa – czyli co?

Szkolenia z przywództwa kierowane są przede wszystkim do menedżerów, którzy kierują zespołami pracowników i projektami, dla właścicieli firm i członków zarządu. Każda z takich osób ma jeden główny cel: chce rozwijać swoja firmę. Jest to możliwe dzięki pracownikom, którzy sumiennie wykonują swoje działania. Jednaj, nawet najlepsi pracownicy nie będą pracowali wydajnie, jeżeli nie będą mieć pozytywnego przykładu w osobie lidera. I właśnie na szkoleniach z przywództwa, można nauczyć się, jak być charyzmatycznym liderem, który nie boi się komunikacji w zespole, który nie zamyka się w swoim gabinecie, który nie ucieka od odpowiedzialności.

Cechy dobrego lidera

Jakie są cechy dobrego lidera? Przede wszystkim to otwartość i chęć komunikacji. Dobry lider wie, że komunikacja w zespole jest ważniejsza niż strategie obmyślane tygodniami. Dobry lider jest także optymistyczny i cierpliwy. Jest sprawiedliwy i stanowczo dąży do celu. Jednocześnie charakteryzuje się pokorą – cecha, której często brakuje u pracowników wyższego szczebla. Szkolenie z zakresu przywództwa to nie tylko nauka nowych zachowań i mechanizmów. Ale to też (a może przede wszystkim) uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron. Bardzo często szkolenie przeprowadzane jest w ten sposób, aby skupić się na tym, co już posiadasz, na talentach, którymi zostałeś obdarzony – jest to najkrótsza droga do osiągnięcia sukcesu. Należy jednak pamiętać też o uzupełnieniu braków. To zupełnie jak w samochodzie – nawet jeżeli zatankujesz do pełnego baku najlepszej benzyny, ale nie uzupełnisz oleju – daleko nie pojedziesz.

Zarządzanie ludźmi i bycie liderem najlepiej sprawdza się u ludzi otwartych, którzy doceniają komunikacja w zespole. Dopóki nie zdasz sobie sprawy, że jesteś częścią zespołu, a komunikacja jest najważniejsza, zawsze coś będzie nie tak…