Określenie „wirowe” każe nam sądzić, iż oferowane przez producenta systemów wentylacji i klimatyzacji na stronie internetowej dostępnej po adresem http://www.sawpol.pl/pl/oferta/5-nawiewniki nawiewniki wirowe przyjmują postać zbliżoną do niewielkich wiatraczków, których łopatki poruszają się w ruchu okrężnym powodując okrężną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Tymczasem, w praktyce okazuje się, że nawiewniki wirowe mogą przyjmować różne formy – od wąskich nawiewników szczelinowych, po relatywnie duże nawiewniki modułowe w kształcie kwadratów lub prostokątów. W żadnych z nich nie zobaczymy oczekiwanych „wiatraczków”, chyba że przyjrzymy się im bliżej – choć wysokość, na jakiej są one zwyczajowo montowane skutecznie może nam to utrudniać. Tak czy inaczej spróbujmy przyjrzeć się bliżej nawiewnikom wirowym i przekonać się nie tylko jak bardzo są różnorodne, ale również jak ważną rolę pełnią w systemie klimatyzacji wewnętrznej, bez której większość wielkopowierzchniowych obiektów komercyjnych nie mogłaby zwyczajnie funkcjonować. Zacznijmy od początku.

Tematem dzisiejszego artykułu jest budowa i funkcja nawiewnika wirowego, który stanowi nieodłączny element systemu klimatyzacji wewnętrznej. Jeśli wciąż zastanawiasz się, do czego służą kratki montowane na sufitach w galeriach handlowych lub jak działają odpowiedzi na te pytania z pewnością znajdziesz w poniższym tekście, który zdecydowaliśmy się poświęcić problematyce zachowania prawidłowej wymiany powietrza w obiektach komercyjnych.

Zużywanie się powietrza

Niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy bloku mieszkalnym z wielkiej płyty nasze mieszkanie jest wyposażone w system wentylacji. Najczęściej nawiewowo-wywiewnej. Jej zadaniem jest wymiana „zużytego” powietrza z poszczególnych pomieszczeń na świeże i czyste powietrze z zewnątrz. Podobnie działa system klimatyzacji w obiekcie wielkopowierzchniowym. Przy czym jego rola nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wymiany powietrza, ale również do poprawy jego jakości oraz nadania mu określonej temperatury. System klimatyzacji poprzez urządzenia, które widzimy na sufitach galerii handlowych (nawiewniki wirowe) zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu wtłaczając do środka czyste powietrze o zadanym poziomie wilgotności oraz temperaturze. To dlatego zimą w galeriach handlowych oraz innych obiektach komercyjnych jest ciepło, choć nigdzie na ścianach nie widać grzejników. Analogicznie, latem – kiedy temperatury na zewnątrz stają się nie do zniesienia – system klimatyzacji ochładza powietrze zasysane z zewnątrz i wtłacza do obiektu powietrze o zadanej niskiej temperaturze. Dlatego z chwilą przekroczenia drzwi do galerii handlowej odczuwamy przyjemny chłód.

Powiedzieliśmy, że system klimatyzacji rozprowadza powietrze poprzez nawiewniki wirowe. Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że nawiewniki wirowe – wbrew swojej nazwie – wcale nie wirują, ale są statycznymi kratkami, które możemy zaobserwować na syficie. Jak więc jest możliwe to, że w ogóle działają? Zadaniem nawiewników wirowych jest wprowadzanie do pomieszczenia powietrza o określonych parametrach. Powietrze to wtłaczane jest do wnętrza w ruchu okrężnym, a nie po linii prostej. Ruch okrężny powietrza nie jest wynikiem obracającej się „kratki wentylacyjnej” jak możemy nazwać nawiewnik wirowy, ale kształtu otworów w nim wykonanych oraz ich rozstawów. Powietrze wtłaczane do wewnątrz przez takie otwory otrzymuje ukierunkowany pęd, który właśnie sprawia to, iż w miejsce rozprowadzania powietrza po linii prostej pojawia się bardziej efektywny ruch wirowy.

Nawiewniki wirowe