Cieszyńscy policjanci, wspólnie z prokuratorem, wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj po południu w Ochabach Wielkich na DK81. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy wyprzedzał ciężarówkę, zjechał z drogi, uderzył w drzewo i "dachował". Toyotą jechała 37-latka z dwójką dzieci. Kobieta zginęła na miejscu, dzieci trafiły do szpitala.

Wypadek miał miejsce około 16.50 na jezdni prowadzącej w kierunku Skoczowa. Kierowana przez 37-letnią kobietę toyota, podczas wyprzedzania ciężarówki z niewyjaśnionych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem i wypadła z jezdni, następnie uderzyła w drzewo i "dachowała". W samochodzie znajdowała się jeszcze dwójka dzieci w wieku 7 i 10 lat. Na miejsce zdarzenia skierowane zostały służby ratunkowe - pomocy udzielał zespół ratownictwa medycznego, Straż Pożarna i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pierwszej pomocy zaraz po zdarzeniu udzielali świadkowie wypadku oraz załoga pogotowia ratunkowego, które przejeżdżała obok miejsca zdarzenia. Ratowników wspierali policjanci cieszyńskiej drogówki, którzy bardzo szybko przybyli do poszkodowanych. Wszystkie osoby podróżujące toyotą w wyniku zdarzenia wypadły z samochodu.Pomimo reanimacji nie udało się uratować życia kobiety. Dwójka dzieci trafiła do szpitala, jedno z nich zabrano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wstępnie ustalono, że w toyocie nikt nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały ponad cztery godziny. Szczegółowe przyczyny i okoliczności wypadku ustali policyjne dochodzenie prowadzone pod nadzorem prokuratury.

 

Apelujemy o stosowanie pasów  bezpieczeństwa !

PASÓW NIE ZAPINASZ DLA POLICJI, ZAPINASZ JE DLA SIEBIE – BY LEPIEJ CZUĆ SAMOCHÓD I NAD NIM PANOWAĆ ORAZ BY CHRONIĆ ŻYCIE W RAZIE WYPADKU.

NIE WYMYŚLONO SKUTECZNIEJSZEGO SPOSOBU "PRZYWIĄZANIA" CIAŁA W SAMOCHODZIE, NIŻ ZAPIĘTE PASY.

- zapięte pasy bezpieczeństwa przynajmniej dwukrotnie zwiększają szanse przeżycia wypadku w samochodzie,
- pasy wiążące kierowcę z autem umożliwiają lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania,
- poduszka powietrzna zabezpiecza przed urazami głowę, właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję, zapięty pas zabezpiecza całe ciało.

W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h., na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia; osoba  o wadze ciała 75kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy.

Zadaniem pasów jest „przywiązanie” człowieka do fotela i utrzymanie w pozycji siedzącej w momencie zderzenia tak, aby ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny, ani z niej nie wypadło.

Więcej na temat właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa możecie Państwo przeczytać w artykule Pasy bezpieczeństwa na stronie www.policja.pl

 

  • miejsce wypadku drogowego
  • miejsce wypadku drogowego
  • miejsce wypadku drogowego
  • ratownicy na miejscu wypadku drogowego w Ochabach Wielkich
  • miejsce wypadku drogowego
  • miejsce wypadku drogowego
  • miejsce wypadku drogowego
  • ratownicy na miejscu wypadku drogowego w Ochabach Wielkich
  • miejsce wypadku drogowego
  • ratownicy na miejscu wypadku drogowego w Ochabach Wielkich
  • policjanci i prokurator na miejscu zdarzenia