Kiedy:
6 Październik 2018@18:00
2018-10-06T18:00:00+02:00
2018-10-06T18:15:00+02:00
Gdzie:
Galeria 12
Cieszyn
Rynek 12
Koszty:
Bez opłat

Od 6 października do 6 listopada 2018 w ramach 3. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Miejskiej Galerii 12
można będzie zobaczyć wystawę pt. „DZIEWCZYNY WIARY”.

Wernisaż: 6 października 2018 godz. 18:00,
Czas trwania: 6 października – 6 listopada 2018
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Miejska Galeria 12
Rynek 12, Cieszyn
wstęp: wolny

Wydarzenie Dni Kultury Chrześcijańskiej otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Dziewczyny Wiary” to projekt trzech polskich artystek – Karoliny Kardas, Ady Karczmarczyk, Oli Tubielewicz, które nie boją się mówić o swoich przekonaniach. Posługując się współczesnym językiem, odkrywają „nowe ikonografie” w różnorodnych projektach. Ukazują motywy religijne w zaskakujący sposób, prowokując do refleksji nad duchowością, dając treściom religijnym przestrzeń oddziaływania w świecie sztuki i przez świat sztuki. W ich twórczość, jako artystek wierzących, naturalnie wpisane jest poczucie misji – dzielenia się wartościami, których doświadczają jako ważne i zmieniające świat.

Karolina Kardas w swojej twórczości koncentruje się wokół tematu somaestetyki – relacji cielesności z duchowością. Podejmuje się analizy procesów percepcji podmiotu w relacji wnętrze/zewnętrze w kontekście mistyki, filozofii współczesnej o cielesności i erotyzmie oraz znalezienia zależności między synestetycznym postrzeganiem sztuki a zmysłowym przeżyciem mistycznym.

Ada (Adu) Karczmarczyk eksploruje tematykę religijną, podając ją w popowej, entertainowej formie bliskiej działalności wielkich gwiazd popu, których wykonania są nasycone efektami specjalnymi, wizualizacjami, choreografiami tanecznymi i barwnymi strojami. Ada Karczmarczyk nie ukrywa, że jej dziełom towarzyszy poczucie misji.

Ola Tubielewicz tworzy wystawy, dzięki którym odbiorca-uczestnik może nie tylko obcować z dziełem, ale i jest częścią obecnej w nim interaktywnej grze kontekstów. Artystka wywodzi się ze środowiska LGBTQ (była menadżerką klubu gejowskiego, organizatorką festiwali trans, uczestniczką queerowego życia stolicy). Po nawróceniu w 2012 r. zaangażowała się w działalność jednego z kościołów ewangelickich, a pracę artystyczną poświęciła poszukiwaniu żywej wiary.

____________

Karolina Kardas
Ur. w 1992 r., absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie jest doktorantką na studiach doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty, krótkie formy wideo i instalacje site-specific. Laureatka konkursu Ale Sztuka! 2016 roku. Od 2015 r. rezydentka Kolonii Artystów w Gdańsku. Uczestniczyła w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Ada (Adu) Karczmarczyk
Ur. W 1985 r., absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej (Intermedia). Laureatka wielu konkursów: Spojrzeń 2015 Nagrody Fundacji Deutsche Bank, Doliny Kreatywnej, oraz Kanonu Twórców. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach. W 2010 odbyła rezydencję artystyczną w Nowym Jorku oraz w 2016 w Willi Romana we Florencji. Znana również jako ADU artystka multimedialna, performerka, blogerka, kompozytorka i piosenkarka. W swojej twórczości stara się łączyć trzy niespajalne, walczące ze sobą światy: popkultury, sztuki i duchowości. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Ola Tubielewicz
Ur. w 1990 r, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, obecnie studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Krakowskiej ASP. Współzałożycielka Stowarzyszenia Twórców Grafiki Artystycznej KISSPRINT (2012). Jej prace były pokazywane m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Instytucie Polskim w Budapeszcie, Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, Galerii Test w Warszawie. Założycielka wydawnictwa Dziennik Nowego (2016).

kobiety-wiary-plakat-kopia