UM Cieszyn zaprasza na transgraniczne Kino na Granicy z nowymi czeskimi koprodukcjami
Kultura bez granic: Cieszyn staje się areną międzynarodowego kina.
  1. 26. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się w dniach 1-5 maja 2024.
  2. Nowość w programie: prezentacja filmów z czeskim udziałem, wyróżnionych na międzynarodowych festiwalach.
  3. W ramach sekcji Bohemica zaprezentowanych zostanie dziewięć międzynarodowych produkcji.
  4. Trwa sprzedaż festiwalowych akredytacji, szczegóły dostępne na oficjalnych kanałach Przeglądu.

Cieszyn już niebawem znowu zamieni się w międzynarodową stolicę kina. Tegoroczna, 26. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, to nie tylko okazja do zobaczenia wyjątkowych produkcji z Polski, Czech i Słowacji, ale również święto międzynarodowej współpracy filmowej.

Od 1 do 5 maja 2024 roku, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Cieszyna, widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję do zanurzenia się w bogactwie środkowoeuropejskiego kina. Martin Novosad, czeski dyrektor programowy Przeglądu, podkreśla, że nowością w tegorocznym programie będzie prezentacja międzynarodowych filmów z czeskim udziałem. "W ciągu minionego ćwierćwiecza Kina na Granicy my, jako strona czeska, zawsze trochę zazdrościliśmy naszym polskim kolegom, którzy... potrafili również regularnie prezentować sekcję Polonica, składającą się z koprodukowanych filmów zagranicznych" - mówi Novosad.

W ramach sekcji Bohemica, widzowie będą mieli szansę zobaczyć dziewięć międzynarodowych produkcji, w tym takie tytuły jak "Absence", "Endless Borders", czy "Oxygen Station", które zdobyły uznanie i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych świata. To właśnie te filmy mają szansę poszerzyć wpływ i znaczenie Czech w międzynarodowej kinematografii.

Organizatorzy Przeglądu z dumą prezentują sekcję Bohemica, wierząc, że stanie się ona stałym elementem programu, dającym widzom idealną okazję do zapoznania się z nagradzanymi filmami, które wnoszą satysfakcjonującą różnorodność artystyczną do kina naszych krajów. Festiwal Kino na Granicy to nie tylko święto filmu, ale również okazja do przekraczania kulturowych barier i budowania mostów między narodami poprzez sztukę.


UM Cieszyn