Rekordowa liczba wniosków o 800 plus w woj. śląskim - już 135 tys. rodziców sięgnęło po wsparcie
Start lutego przyniósł mieszkańcom Śląska możliwość ubiegania się o wsparcie wychowawcze 800 plus na kolejny okres świadczeniowy. W ciągu zaledwie ośmiu dni, liczba złożonych wniosków osiągnęła imponującą liczbę - 135 tysięcy, co świadczy o dużym zainteresowaniu programem. ZUS wskazuje, że aby otrzymać świadczenie na czas, wnioski należy składać bez zbędnej zwłoki.
  1. W pierwszym tygodniu lutego rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego złożyli 135 tys. wniosków o świadczenie 800 plus.
  2. Świadczenia wychowawcze za bieżący okres są wypłacane do końca maja, a nowe wnioski dotyczą okresu 2024/2025, rozpoczynającego się 1 czerwca 2024 r.
  3. Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS, podkreśla, że wnioski należy złożyć do 30 kwietnia, aby uniknąć przerwy w wypłacie świadczeń.
  4. W przypadku narodzin dziecka, rodzice mają 3 miesiące na złożenie wniosku, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.
  5. Wnioski o świadczenie 800 plus można składać tylko elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Zainteresowanie programem wychowawczym "800 plus" w województwie śląskim nie słabnie, a liczba złożonych wniosków rośnie z dnia na dzień. Wśród mieszkańców Śląska, najwięcej wniosków napłynęło z okolic Rybnika, gdzie zarejestrowano ponad 31,2 tys. dokumentów. Zabrzański ZUS odebrał blisko 24,7 tys. wniosków, a chorzowski - 23,9 tys. Warto zauważyć, że rodzice z Podbeskidzia oraz z terenów działalności sosnowieckiego i częstochowskiego Oddziału ZUS także aktywnie uczestniczą w programie.

Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, przypomina o ważnych terminach: "Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia i otrzymać je w czerwcu, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wówczas świadczenie zostanie wypłacone do końca lipca, z wyrównaniem od czerwca. Składając wniosek w czerwcu, świadczenie z wyrównaniem od tego miesiąca otrzyma do końca sierpnia. Natomiast, jeśli rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku."

Specjalne zasady obowiązują dla rodzin, które powitały nowego członka. Dla dzieci urodzonych do 31 maja 2024 roku, rodzice składają dwa wnioski. Oni mają 3 miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku, aby otrzymać świadczenie z pełnym wyrównaniem. Prawidłowo wypełniony i terminowo złożony wniosek to klucz do szybkiego otrzymania wsparcia na konto.

Proces składania wniosków jest w pełni zautomatyzowany i możliwy do realizacji online przez platformy takie jak aplikacja mobilna mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Rodzice mogą znaleźć wszystkie niezbędne informacje oraz sprawdzić status swojego wniosku na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.


Wg inf z: Powiat Cieszyński