Cieszyńscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed próbami wyłudzenia pieniędzy. Oszuści zazwyczaj wykorzystują metody na „wypadek samochodowy” czy na „wnuczka”. Aby uniknąć straty oszczędności życia, należy zachować szczególną ostrożność i być czujnym, szczególnie podczas rozmów telefonicznych!

Pomimo ostrzeżeń, nadal dochodzi do oszustw związanych z tzw. metodą „wypadek samochodowy” czy na „wnuczka”, czy też nieświadomego przekazywania przestępcom danych dostępowych do kont bankowych. Tym razem oszukana została 87-letnia mieszkanka Cieszyna, która uwierzyła telefonującemu oszustowi. Ten podał się za policjanta i poinformował ją o wypadku drogowym, którego sprawcą miał być jej syn. Następnie przekazał słuchawkę „synowi", który poprosił o przekazanie kurierowi 50 tysięcy złotych na kaucję- miało mu to gwarantować uniknięcie zatrzymania i kary więzienia. Kobieta. Zdenerwowana całą sytuacją, nie weryfikując przekazanych informacji, spakowała pieniądze i przekazała kurierowi, który przyszedł prosto pod jej drzwi.

Kolejny raz apelujemy i przestrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczny odmiana oszustw przebiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że np. ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić odpowiednią kwotę, by uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze zazwyczaj mają być do Prokuratora bądź Sądu, a odbiorcą jest osoba podająca się za policjanta. Oszust działa stanowczo, narzuca presję czasową i prosi o dyskrecje. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych, a pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Policja radzi, by w przypadku otrzymania przez telefon podobnej informacji, jak najszybciej taką rozmowę przerwać i się rozłączyć. Następnie zadzwonić na numer bliskiej osoby, aby upewnić się, czy sytuacja, o której ktoś nam opowiada, rzeczywiście się zdarzyła. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Pamiętajmy też, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta.