Programista – opis zawodu

Programista to ten typ informatyka, który zajmuje się tworzeniem aplikacji lub narzędzi do ich tworzenia. Zadaniem zawodowym jest opracowywanie kolejnych funkcjonalności, a następnie ich niekiedy bardzo mozolne pisanie za pomocą specjalnych języków programowania. Jak choćby C++, VBScript, VBA, JCL, T-SQL. To zestawy skomplikowanych i zależnych od siebie komend i funkcji, które ostatecznie skompilowane powodują, że program działa i jest interaktywny. To jednak nie koniec, program musi być jeszcze gruntownie przetestowany, zanim zostanie oddany do użytku. Programista rzadko kiedy działa sam, to przeważnie członek większego zespołu. Najczęściej też programuje się aplikacje pod popularne systemy operacyjne – Windows, Linux, UNIX. Programista musi potrafić także sprawnie czytać i sporządzać odpowiednią dokumentację techniczną.

Szerszy opis zawodu programisty znajduje się na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/programista-jak-wyglada-praca/.

Programista – wymagania zawodowe

To zdecydowanie zajęcie dla osób uzdolnionych technicznie, posiadających umiejętność analitycznego, logicznego i bardzo ścisłego myślenia. Przyda się dobra pamięć, inteligencja, dostrzeganie powiązań przyczynowo skutkowych. A także pewna kreatywność w wymyślaniu nowych rozwiązań programistycznych i odkrywania metod ich zastosowania. Oczywiście istotne jest też przygotowanie merytoryczne – przede wszystkim pracodawcy zwracają uwagę na wyższe wykształcenie informatyczne o specjalności programowanie. Sporymi atutami są też ukończone związane z tym kursy zawodowe. Jednak najlepszym CV w tym zawodzie jest doświadczenie i własne dokonania. Każda aplikacja lub udział w jej tworzeniu, które programista może wpisać sobie w portfolio mówi o nim więcej niż dyplomy.

Więcej o tym jak zostać programistą dowiesz się z artykułu na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/programista-jak-zostac/.

Programista – warunki pracy

To zajęcie, które jest bardzo wyczerpujące umysłowo. Skupia uwagę, wymaga wytężenia wzroku oraz poświęcania godzin nad jednym zagadnieniem. Programista często musi zostawać po godzinach, jeśli wymaga tego projekt i zbliżający się termin. Narażony jest na nadwyrężenie kręgosłupa, obciążenie narządu wzroku i układu krążenia

Programista – zatrudnienie i zarobki

Programista może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w brany IT i firmach produkujących aplikacje. Podobnie jednak zainteresowani nimi są firmy komercyjne posiadające wewnętrzny dział IT i potrzebujące mieć swoją własną, autorską bazę programową. Istnieje też możliwość pracy w tym zawodzie na własny rachunek oraz poszukiwania zleceń jako freelancer. Zarobki programisty zależą od poziomu skomplikowania i prestiżu projektu. Mogą wynosić od 3500 do nawet 25 000 zł.