Odzież robocza - kiedy należy ją zapewnić pracownikowi?

2 min czytania
Odzież robocza - kiedy należy ją zapewnić pracownikowi?

Odzież robocza czy odzież ochronna przysługuje pracownikom w określonych przypadkach i często musi spełniać odpowiednie normy, szczególnie w kontekście ochrony ciała. Czasami jednak pracodawcy, pomimo braku wyraźnego nakazu ze strony przepisów, decydują się wyposażyć pracowników w odpowiednią odzież. Sprawdzamy, kiedy jest to konieczne, a kiedy dobrowolne oraz jakie są tego obwarowania.

Odzież ochronna a robocza

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi odzież roboczą w momencie, gdy jego prywatna, podczas wykonywania obowiązków pracowniczych, mogłaby ulec znacznemu zabrudzeniu bądź zniszczeniu. Również w sytuacjach, w których wymagają tego względu sanepidowskie, BHP czy technologiczne, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć odpowiednią odzież. Różnica pomiędzy odzieżą roboczą a ochronną jest zasadnicza - odzież ochronna służy, jak sama nazwa wskazuje, ochronie przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak promieniowanie, czynniki mechaniczne lub chemiczne. Wszelkiego rodzaju okulary, maski czy hełmy również stanowią odzież ochronną pracownika. Warto przejrzeć asortyment, jaki posiada m.in. sklep BHP Krosno, by sprawdzić, czego rzeczywiście potrzebujemy.

Obowiązek pracodawcy

Prawo obliguje pracodawcę, w pewnych przypadkach, do dostarczenia pracownikom nieodpłatnie odzieży roboczej bądź ochronnej. Oznacza to, że nie można przerzucić na pracownika odpowiedzialności za wyposażenie się w odpowiednią ochronę bądź nakazać przychodzenia do pracy w ubraniu gorszej jakości, które może ulec zniszczeniu. Problem pojawia się jednak w kontekście prania i ogólnej pielęgnacji odzieży roboczej. Jest ona własnością pracodawcy, zatem pracownik zobowiązany jest do jej poszanowania. Pracodawca natomiast odpowiedzialny jest za jej pranie i ewentualne oczyszczanie. Tymczasem mało który zakład pracy decyduje się prowadzić pralnię we własnym zakresie, dlatego też powierza to zadanie pracownikom, jednocześnie wypłacając im odpowiedniej wysokości ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Oznacza to, że pracodawca musi wziąć pod uwagę uśrednione koszty prania danego typu odzieży, jakie obowiązują w danym mieście. Warto zaznaczyć, że ekwiwalent za pranie przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę i nie stanowi ich przychodu.

Reklama i promocja

Czasami pracodawca, ze względu na brak zagrożenia odzieży własnej pracowników, nie musi dostarczać im odzieży roboczej, jednak decyduje się na to ze względów promocyjno-reklamowych. Dzieje się tak na przykład w sklepach, gdzie ekspedientki noszą koszule bądź koszulki z logo firmy. W kontekście odzieży roboczej, która nie jest obligatoryjna, nie zostały opracowane żadne szczegółowe przepisy. Przyjmuje się więc, że odzież ta stanowi własność pracodawcy i jest udostępniana pracownikom tak, jak w przypadku obowiązkowej odzieży roboczej czy ochronnej. Niemniej jednak pracodawca nie jest w takim przypadku zobowiązany do wypłacania pracownikowi ekwiwalentu za pranie, co jednak często jest praktykowane tak, aby pracownik nie był stratny. Warto jednak mieć na uwadze, że obowiązkowa odzież robocza czy ochronna również może mieć charakter reklamujący firmę, jednak w takim wypadku ekwiwalent jest jak najbardziej należny.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

cieszynonline_kf