Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów kominków. Tym zyskującym coraz więcej na popularności jest kominek wolnostojący. Coraz częściej zastępuje on wbudowywane kominki. Zdecydowanie nie można im odmówić uroku. Są one powszechnie określane mianem kóz. Ich piękno dopiero od niedawna jest doceniane w naszym kraju.

Takie kominki są bardzo popularne w krajach skandynawskich. To właśnie w domach Szwedów czy Norwegów możemy spotkać najczęściej tak zwane kozy. Jasne wnętrze i drewniane meble wręcz potrzebują do swojego wnętrza takiego pieca. Będzie on idealnie wpasowywał się w skandynawski wystrój wnętrz. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie bardziej przytulnie, a kominek wolnostojący świetnie ozdobi wnętrze.

Takie kozy wpasowują się idealnie w wnętrza tradycyjne jak i nowoczesne. Właśnie to sprawia, że takie kominki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma żadnych barier, które nie pozwalałyby na zamontowanie takiego pieca w salonie.

Charakterystyka kóz

Zdecydowanie należy przedstawić najważniejsze cechy kominków wolnostojących. Wyróżniają się one na tle innych ze względu na swój korpus. Nie jest on bowiem zabudowany, a wręcz przeciwnie jest on wyeksponowany. Takie korpusy są najczęściej wykonywane z stali lub żeliwa. Często spotkać również możemy kominki Wrocław kaflowe z kamienną okładziną. Są one popularne w tradycyjnych domach. Dodatkowo w takich kominkach posiadamy drzwiczki, przez które możemy podziwiać płomienie. W zależności od modelu drzwiczki mogą być zamknięte bądź otwarte. Mamy więc możliwość wyboru bezpośredniego użytkowania kominka wolnostojącego.

Szyba

Bardzo istotna w kominku jest szyba. Mogą to być przeszklone drzwiczki, które znacznie wpływają na samo funkcjonowanie podczas korzystania z kominka. Wpływają one również na jego wygląd. Rodzaj drzwiczek bardzo odmienia wygląd kominka. Widać znaczące różnice pomiędzy kominkami przeznaczonymi do wnętrz minimalistycznych, a do wnętrz tradycyjnych.

Szyby mogą być płaskie jak i gięte. Efekt wizualny więc kominka jest bardzo uzależniony od tego jakie mamy drzwiczki oraz jak bardzo są one zgięte.

Kiedy warto kupić kominek wolnostojący

Kupno kominka oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami. Należy więc wcześniej przeanalizować czy ta inwestycja będzie faktycznie dla Ciebie opłacalna. Nie zawsze bowiem kupno kominka będzie dobrym pomysłem. Kominek wolnostojący jest świetną alternatywą na tradycyjne kominki. Jeśli więc nie chcemy zabudowywać kominka warto zainwestować w kozę. Trzeba podejść rozważnie do kupna takiego kominka. Warto również wcześniej pomyśleć o kosztach eksploatacyjnych. W przypadku kominków wolnostojących mogą one okazać się całkiem spore. Dlatego bardzo ważne jest przeanalizowanie wszystkich kosztów związanych z kupną takiego kominka.

Zalety kominków wolnostojących

Warto zastanowić się nad tym co przemawia za kominkami wolnostojącymi. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie mamy żadnych ograniczeń co do lokalizacji kominka. Ponadto na rynku mamy bardzo szeroki wybór, jeżeli chodzi o takie kominki. Producenci tworzą je z myślą o wnętrzach nowoczesnych jak i tradycyjnych. Na pewno więc znajdziemy coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są one tak bardzo sprawne jak kominki wbudowane w ścianę. Kominki wolnostojące są również przeznaczone tylko dla jednego pomieszczenia, więc jeśli chcemy za pomocą kominka ogrzać więcej pomieszczeń musi zdecydować się na inny zakup.

 Kominki wolnostojące