W wielu przypadkach profesjonalne wsparcie prawne może uchronić przed przykrymi konsekwencjami – jeśli zmagamy się z jakimkolwiek problemem natury prawnej, warto skorzystać z usług, jakie świadczy kancelaria adwokacka. W Warszawie znajdziemy wiele kancelarii, zapewniających pełną pomoc prawną. Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na ich usługi?

Kancelaria adwokacka w Warszawie – co powinieneś wiedzieć, zanim udasz się do adwokata?

Kancelaria adwokacka w Warszawie – jakie usługi zapewnia?

Sytuacje wymagające pomocy prawnej nie są rzadkością – wiele osób zmaga się z problemami dotyczącymi prawa cywilnego, karnego, administracyjnego lub prawa pracy. W wielu przypadkach nie jesteśmy pewni, gdzie powinniśmy szukać profesjonalnego wsparcia i czy nasza sytuacja się do niego kwalifikuje. Tymczasem niezależnie od problemu, z którym mamy do czynienia, możemy skorzystać z usług, jakie zapewnia kancelaria adwokacka Warszawa. Adwokat to specjalista, który może nam udzielić pomocy prawnej niezależnie od charakteru naszej sprawy i roli, jaką w niej odgrywamy.

Adwokat działa w ochronie interesów swojego klienta, dążąc do szybkiego zakończenia jego sprawy w możliwie najkorzystniejszy dla niego sposób. Jego usługi są szeroko zakrojone i obejmują zarówno doradztwo prawne, jak i pełną obsługę prawną. Adwokat może sporządzać umowy, pisma procesowe lub opinie prawne, a także reprezentować swoich klientów przed sądami, organami administracyjnymi lub organami ścigania. Może także prowadzić mediacje i negocjacje. Obsługuje klientów indywidualnych lub całe firmy, dlatego każdy może zdecydować się na jego usługi.

Prawnik, radca prawny czy adwokat?

Kiedy zmagamy się z problemem natury prawnej, możemy mieć problem z rozpoznaniem, do kogo powinniśmy zwrócić się po pomoc. Prawnik, radca prawny i adwokat to dla osób niezaznajomionych z tematem pokrewne nazwy, jednak każda z nich oznacza inne kwalifikacje.

Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i ma najniższe kwalifikacje wśród trzech wymienionych osób. Może udzielać porad prawnych, ale nie ma możliwości reprezentowania klienta przed sądem.

Radca prawny ukończył studia prawnicze i aplikację radcowską. Może udzielać porad prawnych oraz reprezentować swoich klientów przed sądami, choć w niektórych przypadkach są na niego nałożone pewne ograniczenia.

Adwokat to osoba, która ukończyła studia prawnicze i aplikację adwokacką. Ma on wysokie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki czemu może zapewnić klientowi bardzo szeroko zakrojoną pomoc prawną. Może służyć doradztwem prawnym i reprezentować swoich klientów przed sądami bez ograniczeń. Warto wiedzieć, że adwokat i radca prawny są zawodami zaufania publicznego.

Jakimi sprawami zajmuje się kancelaria adwokacka?

Kancelaria adwokacka w Warszawie i innych miastach jest miejscem, do którego możemy zgłosić się ze wszelkimi sprawami dotyczącymi prawa cywilnego, karnego, pracy i administracyjnego. Jest to bardzo szeroki dział, obejmujący zarówno codzienne, jak i poważne sytuacje.

Do najczęstszych zadań, z jakimi zazwyczaj mierzą się adwokaci, należą:

  • sprawy związane z prawem rodzinnym, głównie rozwody i sprawy o alimenty,
  • sprawy o odszkodowania, np. po wypadku przy pracy,
  • sprawy związane z wierzytelnościami,
  • sprawy karne, związane z wykroczeniami i przestępstwami,
  • sprawy spadkowe,
  • spawy dotyczące nieruchomości.

Jakie dokumenty zabrać na spotkanie z adwokatem?

Jeśli chcemy uzyskać poradę prawną lub skorzystać z pomocy prawnej w szerszym wymiarze, w większości przypadków adwokat będzie potrzebował związanej ze sprawą dokumentacji, na której będzie mógł się oprzeć przy swojej pracy. Warto przynieść ją już na pierwsze spotkanie w kancelarii adwokackiej, dzięki temu można bowiem oszczędzić sporo czasu.

Najlepiej przygotować wszystkie dokumenty, związane z daną sprawą – mogą to być np. umowy, odpisy aktów stanu cywilnego, dokumentacja sądowa czy korespondencja otrzymana z sądu. Pozwoli to uniknąć późniejszego dosyłania brakujących źródeł i wpłynie na szybsze rozwiązanie sprawy.