Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Cieszyn

Sporo mówi się o niebezpieczeństwach związanych z działaniem koronawirusa (coronavirus) COVID-19. Jego obecna nazwa SARS-CoV-2 wynika z tego, że należy on do tej samej grupy koronawirusów co SARS lub MERS. Pojawił się po raz pierwszy w grudniu 2019 roku w Chinach. Na dzień 3 marca 2020 zanotowano już ponad 90 tysięcy przypadków zarażeń i ta liczba wciąż rośnie.

Chiny są pod tym względem największym skupiskiem chorób związanych z działalnością koronawirusa, gdzie liczba zanotowanych przypadków przekroczyła 80 tysięcy. Kraje europejskie nie ominęła działalność koronawirusa SARS-CoV-2. Niedługo komercyjny test na koronawirusa dostępny będzie również w naszym kraju. Najwięcej zachorowań jest obecnie we Włoszech, gdzie liczba ta wynosi ponad 2 tysiące przypadków. W perspektywie działań wirusa zauważyć można postępujący kryzys gospodarczy w wielu państwach oraz panikę na rynkach. Wiele osób prewencyjnie wykupuje zapasy na wypadek postępującej epidemii. W kontekście tego warto przyjrzeć się temu dlaczego wirus rozprzestrzenia się tak szybko i jak uniknąć zarażenia.

Specyfikacja COVID-19

Wiemy z oficjalnych koronawirus wiadomości, że wirus SARS-CoV-2 podobny jest do innych koronawirusów znanych już wcześniej ludzkości. Można na podstawie tego postawić pewne tezy, które pomagają oszacować to w jaki sposób się rozprzestrzenia oraz jakie niesie ze sobą objawy dla człowieka. Na podstawie badań naukowców można stwierdzić jasno i wyraźnie, że metoda kropelkowa jest głównym sposobem w jaki wirus rozprzestrzenia się z jednej osoby na drugą. Niestety nie istnieje żadna skuteczna szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2, więc tak ważne jest stosowanie się do zasad sugerowanych przez wiele instytucji. Zaleca się częste mycie rąk, najlepiej z użyciem wody i mydła.

Jeśli nie mamy dostępu do mydła i wody i jesteśmy na wyjeździe to dobrze zabrać ze sobą płyny i żele na bazie alkoholu, gdzie zawartość tego środka powinna wynosić przynajmniej 60%. Należy też zachować bezpieczną odległość od osób kaszlących i chorych, minimum jeden metr. Pozwoli to uniknąć wdychania powietrza zawierającego drobinki wirusa w trakcie kaszlu lub kichania osoby chorej.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem