Dzisiaj murale nie są tylko zjawiskami estetycznymi czy reklamą. Ingerują w przestrzeń społeczną, mając realny wpływ na życie mieszkańców miasta. Intensywne, inspirujące, bardzo często opowiadające ciekawe historie. Są znakomitym narzędziem do nawiązania dialogu i pretekstem do uruchomienia emocjii w widzu. Zmieniają przestrzeń miast i wnętrz. We wrześniu w ramach projektu festiwalowego !MurArt, organizowanego przez COK Dom Narodowy w Cieszynie w partnerstwie z PPG Cieszyn, koło dworca PKP powstaną czetry ciekawe murale. Kuratorką projektu jest artystka Agula Swoboda, a wybranymi drogą konkursową autorami są: Anna Szejdewik ‘Coxie’, Marcin Koleśnik, marek Głowacki i Robert Bubel. Ich prace zostale wybrane z dziesięcu nadesłanych projektów. Podczas realizacji murali we wrześniu planowane są spotkania z mieszkańcami cieszyna w przestrzeni dworca pkp – seniorami, dziećmi i młodzieżą – podczas których murale oficjalnie staną się częścią wspólną miasta, a artyści opowiedzą osobie i o idei swoich pomysłów.

ANNA SZEJDEWIK ‘COXIE’
Absolwentka wydziału malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszka we Wroclawiu. Ilustratorka, malarka działająca w przestrzenii publicznej. Od wielu lat związana ze środowiskiem wrocławskich twórców ulicznych.

Od 2016 oprócz murali realizuje swoją pracownię tatuażu. Projekt muralu pt. ‘Trzej Bracia ’ inspirowany jest cieszyńską legendą o trzech braciach, którzy po długiej rozłące spotkali się przy źródła i ciesząc się założyli masto radości – Cieszyn.

MARCIN KOLEŚNIK
Absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału malarstwa. Mieszka w Krakowie. Tworzy również projekty muzyczne z pogranicza free-jazzu i muzyki improwizowanej.
W ostatnich latach do działalności malarskiej dołączyła aktywność na polu komiksu , ilustracji oraz praca w filmie. Obecnie prowadzi klasę rysunku i storyboardu w szkole filmowej w Krakowie.
Projekt muralu pt. „Cieszyńskie zaloty” przedstawia tańczącą postać w plenerze miejskim na tle gór. Kompozycja może być interpretowana jako symboliczne przedstawienie zaślubin z miejscem. Z przestrzenią którą człowiek kształtuje, jednocześnie czerpiąc z niej tożsamość.

MAREK GŁOWACKI
Absolwent wydziału grafiki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Mieszka w Cieszynie. Od 2007 roku pracuje na macierzystej uczelni prowadząc pracownię rysunku. W 2016 uzyskał tytuł doktra sztuk pięknych. W pracy twórczej zajmuje się głównie problemem wizerunku człowieka. Oprócz rysunku uprawia ilustrację, komiks oraz projektowanie graficzne.

Projekt muralu ‘Paweł Niemiec’ opowiada o bohaterze wojennym, majorze sił powietrznych Pawle Niemcu, urodzonym w Cieszynie, odznaczonym krzyżem walecznych. Wizerunek i cechy bohatera zasługujące na uznanie, zostały przeniesione w sferę publiczną w formie komiksu nawiązującej do dzisiejszej popkultury.

ROBERT BUBEL
Absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydziału malarstwa. Malarz i rysownik. Mieszka w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, posługuje się środkami ekspresji malarskiej zakorzenionej w 2 połowie XX wieku. Często w obrazach wykorzystuje i interpretuje fotografie. Projekt muralu pt. ‘Kadry z Cieszyna’ jest syntetycznym widokiem części budynków i gór okalających miasto. Góry są niejako częścią Cieszyna, wpisane w krajobraz i świadomość jego mieszkańców.

6