Wirtualne biuro - dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z wirtualnych biur, ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą kilka korzyści. Jedną z najbardziej istotnych jest możliwość redukcji kosztów, co wynika m.in. z braku konieczności wynajmu lokalu. Dla kogo wirtualne biuro jest dobrą opcją?

Czym jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro, inaczej e-biuro, to usługa pozwalająca na wynajęcie miejsca prowadzenia działalności pod wybranym adresem, bez potrzeby realnego przebywania tam. Pracownicy takiego e-biura odbierają korespondencję firmową, skanują ją i przesyłają do adresata, a ponadto mogą przyjmować interesantów czy pełnić rolę sekretariatu, poprzez odbieranie telefonów. Co więcej, dzięki wynajęciu wirtualnego biura można zyskać dostęp do biurka (to tzw. co-working), a czasami nawet całego pomieszczenia.

Wirtualne biuro – dla kogo?

Każda firma musi mieć swoją siedzibę, a więc adres, pod którym jest zarejestrowana. Co prawda swoją działalność można zarejestrować pod prywatnym adresem, ale nie dla każdego przedsiębiorcy jest to idealne rozwiązanie. Najczęściej klientami wirtualnych biur są freelancerzy, którzy pracują zdalnie w domu i nie chcą wynajmować lokalu. Jest to też dobra opcja dla:

    • start-upów;
    • agencji marketingowych;
    • kancelarii prawnych i podatkowych;
    • zagranicznych spółek;
    • firm z sektora MSP, które otwierają oddział w nowym mieście;
    • firm rekrutacyjnych;
    • firm szkoleniowych;
    • sklepów internetowych.

Na wirtualne biuro może zdecydować się każdy, kto potrzebuje jedynie adresu do zarejestrowania swojej firmy, a nie stacjonarnego miejsca pracy.

Jakie są zalety wirtualnego biura?

Jak już zostało wspomniane, wynajęcie wirtualnego biura pozwala zrezygnować z szukania lokalu, który stanie się siedzibą firmy. Ponieważ do rejestracji nie jest wykorzystywany adres domowy, przedsiębiorca może zachować prywatność. Skorzystanie z usług e-biura daje możliwość zyskania bardziej prestiżowego adresu, np. w większym mieście, co pozytywnie wpływa na postrzeganie firmy, a nierzadko też pozwala na korzystną migrację podatkową i uwolnienie się od nieprzychylnych urzędników w swojej miejscowości.

Co prawda wirtualne biuro ma też swoje wady, m.in. pracę tylko w określonych godzinach czy stosunkowo wysokie koszty przy wyborze bardziej rozbudowanego pakietu usług, ale mimo wszystko warto rozważyć jego wynajęcie.

Czy wirtualne biuro jest legalne?

Korzystanie z usług wirtualnych biur jest w pełni legalne. Dlatego staje się to coraz bardziej powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Przed wynajęciem e-biura należy się upewnić, że firma świadcząca tego typu usługę ma zgodę właściciela lokalu na podnajmowanie go osobom trzecim. Aby nie żałować podjętej decyzji, warto znaleźć większe biuro mające dużą liczbę klientów i sprawdzić krążące na jego temat opinie.

Zobacz więcej informacji o usłudze wirtualnego biura - wejdź na stronę Wirtualne Biuro Mickiewicza i dowiedz się więcej