Kiedy:
26 Czerwiec 2019@17:00 – 18:00
2019-06-26T17:00:00+02:00
2019-06-26T18:00:00+02:00
Gdzie:
Galeria 12
Rynek 12
Koszty:
Bez opłat
DYPLOMANTKI @ Galeria 12

Z okazji czterdziestolecia pracy dydaktycznej profesora Tadeusza Rusa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, w Miejskiej Galerii Sztuki 12– mieszczącej się w Domu Narodowym – została zorganizowana wystawa malarstwa absolwentek jego pracowni dyplomowej. W związku z tym wymieniona wystawa nosi tytuł „Dyplomantki” i potrwa do początku sierpnia. Biorą w niej udział w kolejności alfabetycznej : Wiola Gaszka , Anna Janota, Agnieszka Pawlitko, Ewa Pietras, Bożena Pochodyła, Dominika Puchała, Violetta Rekus, Emilia Rynio-Koszela, Magdalena Starzyńska , Magdalena Świerczyńska, Dorota Wójcik i Sonia Zniszczoł

Wszystkie zaproszone na wystawę dyplomantki prezentują wybrane przez siebie obrazy, które świadczą o ich dużej rozpiętości tematycznej. Z kolei wielość rozstrzygnięć formalnych to przykład swobody i nie narzucania przez prof. Tadeusza Rusa jakiegokolwiek rygoru stylistycznego. Tadeusz Rus należy do tych przedstawicieli środowiska artystycznego, którzy starają się dostrzec niebezpieczeństwa tkwiące zarówno w szeregach samych twórców, jak i te zagrażające sztuce z zewnątrz. A co zagraża? Zacytujmy jego słowa: „Malarstwu zagraża utrata grupy odbiorców. Bez nich namalowany obraz może być jak kolorowy kilim – do wyboru i koloru z poczuciem wykwintu i standardu. Jednak ściana nie jest adresatem malarza, bo obraz zawsze był pismem obrazkowym, inaczej mówiąc listem. List przeznaczony do naklejenia na ścianę jest fragmentem tapety lub dywanu. Taka sytuacja jest oczywiście możliwa i wiele wskazuje na to, że już gęsto zaistniała. Lecz nie ona należy do tysiącleci imperium malarstwa. Zanikanie w naszych czasach funkcji obrazu jako treści – przesłania, na rzecz efektownych optycznie technologii rysuje coraz wyraźniej przyszłość tej dziedziny. Rezerwatem ręcznie malowanych obrazów być może staną się filmy historyczne, ilustracje w albumie, kolorowe fotografie, a może nawet stroje. Jaka jest ranga i siła uczestnictwa w życiu zjawisk rezerwatowych wszyscy raczej wiemy. Ich mieszkańcy żywią się dotowani za to, czym byli ich poprzednicy. I żyją tak sobie dla zachowania gatunku.”

COK Domu Narodowy zaprasza na wernisaż wystawy w dniu 26 czerwca/środa/2019 o godz. 17.00 do Miejskiej Galerii Sztuki 12.