Co warto wiedzieć, decydując się na poleasingowe auta?

Umowa leasingu to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców droga budowy floty. Bardzo szeroka oferta firm proponujących wynajem samochodów pozwala na zyskanie nowych pojazdów niemal dowolnej marki przy odpowiednim rozłożeniu kosztów. Po zakończeniu umowy na rynek trafiają poleasingowe auta – czy warto się nimi zainteresować?

Samochody po leasingu – czego możemy się spodziewać?

Aż 70% nowych aut w Polsce to pojazdy brane w leasing przez przedsiębiorców. W ostatnich latach taka forma budowania firmowej floty stała się najbardziej popularna, umożliwia bowiem nawet początkującym firmom zyskanie nowych modeli bez konieczności starania się o wysoki kredyt na ich zakup. Umowa zazwyczaj trwa kilka lat – po tym czasie firmy najczęściej decydują się na zawarcie kolejnej, znów na modele prosto z salonu. Poleasingowe samochody natomiast trafiają na sprzedaż – na licytacje wewnętrzne lub do komisów, gdzie są dostępne dla klientów indywidualnych i firm. Jedną z marek, prowadzących sprzedaż tego typu pojazdów, jest Arval – poleasingowe auta dostępne w jej ofercie to nowoczesne modele pofirmowe.

Pojazdy używane, które wcześniej służyły jako samochody firmowe, nie zawsze miały dobrą opinię – przez możliwy duży przebieg, intensywną eksploatację oraz często wielu użytkujących je kierowców o różnym stylu jazdy. Obecnie jednak stan trafiających na rynek wtórny aut jest najczęściej bardzo dobry – wynika to m.in. z umów leasingowych, które nakładają na użytkowników kary finansowe za oddanie pojazdu z uszkodzeniami. Kontrola pracodawców nad kierowcami też jest wyższa, np. dzięki rejestratorom, co pozwala uniknąć nadmiernej eksploatacji. Można także znaleźć pojazdy o niskim przebiegu lub w doskonałym stanie technicznym i wizualnym – np. zadbane auta menagerskie.

Jeśli chodzi o wybór modeli, jest on obecnie bardzo duży. Ze względu na tak spore zainteresowanie przedsiębiorców, firmy leasingowe oferują cały przekrój modeli najpopularniejszych marek, o różnym standardzie, wyposażeniu i wersji silnika. Dostępne są poleasingowe auta osobowe, dostawcze i busy z różnych segmentów, co pozwala każdemu klientowi na znalezienie upatrzonego przez niego modelu.

Jakie są zalety pojazdów poleasingowych?

Auta po leasingu posiadają wiele zalet, przez co cieszą się popularnością kupujących. Do największych korzyści zalicza się niska cena – zaledwie kilkuletnie samochody można dostać w Warszawie w okazyjnej cenie. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić flotę na własność, a przy tym nie zależy im na pojazdach prosto z salonu – mogą znaleźć interesujące ich modele na bardzo korzystnych warunkach.

Plusem jest także możliwość dokładnego prześwietlenia historii kupowanego auta – firmy leasingowe zazwyczaj prowadzą szczegółowe rejestry napraw i prac serwisowych, co pozwala sprawdzić, z jakimi problemami borykał się dany egzemplarz oraz czy najemca wykonywał zalecane przez producenta prace konserwacyjne. Są to także najczęściej auta z polskich salonów, co dodatkowo ułatwia sprawdzenie ich historii.

Można także liczyć na uczciwe podejście do klienta – duże firmy zajmujące się wynajmem aut stawiają na transparentność, dlatego można być pewnym szczegółowych raportów o stanie technicznym auta oraz poprawności przebiegu wskazywanego przez licznik.

Poleasingowe auta osobowe – kilkuletnie modele w niskiej cenie

Zdecydowanie się na poleasingowy samochód ma wiele plusów – oczywiście warto przed zakupem dokładnie sprawdzić historię wybranego modelu oraz jego stan techniczny. Bardzo często jest to możliwość nabycia pojazdu o bogatym wyposażeniu i niewielkim stopniu użycia, które będzie świetnie służyło podczas kolejnych lat jazdy.