Drenaż - na czym polega?

3 min czytania
Drenaż - na czym polega?

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których drenaż wokół domu jest konieczny. Powodem takiego stanu rzeczy są zamoknięcia. Drenaż zawsze powinien zostać wykonany przez specjalistów osoby, które mają odpowiednie doświadczenie w takiej pracy i wiedzą, jakich materiałów mogą użyć, aby jak najlepiej zabezpieczyć dom.

Drenaż kilka ważnych faktów

  1. Potrzebna dobra firma.

Odprowadzanie wody z gruntu to zadanie trudne, wymagające specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Dlatego, warto znaleźć dobra firmę wykonującą drenaż wokół domu http://budwod.eu/oferta/drenaz/. Wiedza i umiejętności pozwolą na solidne wykonanie odwodnienia, z którym w przyszłości nie będzie problemów a to ważne, ponieważ drenaż nie jest ani małym, ani tanim przedsięwzięciem. Dobre firmy:

 * stosują najwyższej jakości materiały, proszą tez o zakupienie elementów drenażu najwyższej jakości,
 * wykorzystują sprawdzone, ale też nowoczesne techniki pracy, zapewniające najwyższy stopień zabezpieczenia,
 * zachowują najwyższe standardy jakości podczas pracy,
 * dobierają technikę drenażu zarówno do preferencji klienta, jak i do warunków panujących na działce.
  1. Drenaż można wykonać zawsze.

Jednak najlepiej jest to wykonać w trakcie budowy domu. Wtedy jest to mniej kosztowne i mniej kłopotliwe. Jeżeli konieczność wykonania drenażu zaistnieje kiedy dom już będzie stał, wtedy będzie łączyło się to nie tylko z wyższymi kosztami, ale dużym bałaganem wokół domu.

  1. Przed postawieniem domu, należy zbadać działkę. Brak informacji o działce, zwłaszcza o jej stanie geologicznym, jest jednym z największych błędów inwestorskich. Badanie gleby i gruntu może wskazać, czy na działce nie ma problemu ze zbyt wysokim poziomem wód gruntowych, a także jak gleby radzą sobie z przepuszczalnością wody. Od tych badań zależy, czy wykonanie drenażu będzie konieczne, a także jakie materiały powinny zostać użyte.

Drenaż i jego zadania

Zadaniem drenażu jest zabezpieczenie całego domu przed niekorzystnym działaniem wody.Drenaż jest to specjalna instalacja wykonywana wokół budynku. Aby ją wykonać, konieczne są: rury drenarskie, studzienki rewizyjne, studzienki zbiorcze, kształtki oraz złączki. Ważne jest także odprowadzenie wody z działki. Wodę można odprowadzić do kanalizacji (po uzyskaniu zgody zakładu kanalizacyjnego), do rowów melioracyjnych (po uzyskaniu zgody miasta, gminy, etc), a także do specjalnie zakopanej w ziemi studni” zbiornika. Wodę można również rozprowadzić na działce lub skierować ją do stawu lub jeziorka jeżeli takowe znajduje się na działce. Rozwiązań jest więc kilka, to jakie wybierzemy nie zależy wyłącznie od nas, ale przede wszystkim od rodzaju gleb na działce, a także od decyzji różnych organów.

Rodzaje odwodnienia drenaży

Można wyróżnić co najmniej dwa rodzaje drenaży:

**Drenaż zewnętrzny ** najczęściej wykonywany w trakcie budowania domu. Konieczny, kiedy okazuje się, że pojawiają się problemy z zalegająca woda przy fundamentach. Drenaż umożliwia skierowanie wody do miejsca, które pozwoli na jej swobodne odpłynięcie.

Drenaż wewnętrzny wykonywany wewnątrz budynku, najczęściej w piwnicy. Wykonuje się wtedy wykopy i i układa się rury drenażowe. Najlepiej, aby ten rodzaj drenażu połączyć od razu z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, która dodatkowo zabezpiecza dom przed niekorzystnym wpływem wody.

Drenaż to zadanie, które musi zostać wykonane, jeżeli zależy nam na tym, aby dom przez długi czas był w dobrym stanie. Zawilgocenia, zwłaszcza fundamentów, są niezwykle niebezpieczne dla konstrukcji całej nieruchomości. Dlatego zawsze, kiedy pojawia się takie niebezpieczeństwo, należy zareagować. Najlepiej zdać się na pomoc wykwalifikowanej firmy, która wie, jak najlepiej wykonać drenaż i jakich materiałów użyć. Jest to duże przedsięwzięcie, dlatego warto od razu zrobić to dobrze.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

cieszynonline_kf