• Na śląskich drogach w I półroczu 2019 roku bezpieczniejsze niż przed rokiem

  Śląska drogówka podsumowała pierwsze półrocze 2019 roku pod względem bezpieczeństwa na drogach w naszym województwie. Jest bezpieczniej niż w analogicznym okresie roku 2018. Do wymarzonej wizji: żadnych śmiertelnych ofiar wypadków, niestety nadal daleka droga. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie, uważajmy na drogach dbając o siebie i innych. Zwolnijmy...

 • „Kręci mnie bezpieczeństwo”- weekendowe profilaktyczne spotkania policjantów

  W miniony weekend policjanci cieszyńskiej drogówki i dzielnicowi uczestniczyli w wielu spotkaniach, dotyczących akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Mundurowi podczas wielu zabaw i konkursów przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie tylko.

 • Policyjny rajd z okazji 100-lecia Policji

  W związku z przypadającymi na 2019 rok obchodami setnej rocznicy powstania Policji, cieszyńscy policjanci, dla uczczenie tego wydarzenia, przejechali na rowerach ponad 100 km. Nawet ulewne opady deszczu nie przeszkodziły mundurowym w dotarciu do mety rowerowego rajdu. Policjantów z Cieszyna wspierali mundurowi z Jastrzębia Zdroju, Katowic, przedstawiciele cieszyńskiej prokuratury a także znajomi.

 • Po latach ogromnego boomu mieszkaniowego, w którym Polacy budowali i kupowali mieszkania na potęgę przyszedł okres znacznego zwolnienia. Obecnie dalej budujemy w szybkim tempie, ale coraz więcej w tym działach rozsądku i logicznego planowania. Nie jest już tak, że każdy zielony fragment mapy trzeba zniszczyć i zastąpić go betonową płyną. Wręcz przeciwnie! Coraz chętniej decydujemy się na przełączenie wajchy na tryb slow i tworzenie zielonych enklaw - niekoniecznie przy użyciu naturalnej roślinności.

  Jeśli chcemy, by w danej okolicy zazieleniło się, ale trudno się wyhodować naturalny trawnik, coraz częściej stosowana jest trawa z rolki Warszawa jest pod tym względem pionierem - tutaj powstaje najwięcej zielonych skwerów tworzonych przy użyciu sztucznej trawy z rolki. Rozwiązanie to jest, nie tylko dużo tańsze niż zakładanie prawdziwych trawników, ale przede wszystkim trwalsze, ponieważ syntetyczna trawa z rolki nie jest tak podatna na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działania warunków atmosferycznych.

  Polska zielenieje w oczach - pomaga w tym sztuczna trawa z rolki!

  Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić naturalną trawę od jej sztucznego zamiennika - obie są zielone, miękkie i posiadają elastyczne źdźbła. Różnica można poczuć dopiero dotykając materiał, tutaj już nie będzie wątpliwości. W większości miejsc stosuje się nawierzchnię, którą doskonale znamy z boisk sportowych np. orlik. Włókna wykonane z polipropylenu są wytrzymałe na zadeptywanie, a jednocześnie wyglądają bardzo dobrze. Sprawdzamy, gdzie sprawdza się trawa z rolki w Warszawie

  Parki pełne zieleni

  Utrzymanie naturalnej trawy w niewielkim parku jest zadaniem bardzo trudnym. Nawierzchnia jest cały czas narażona na zadeptywanie oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Wiele administracji, czy też miejskich urzędów ma również problem ze znalezieniem ludzi, którzy byliby odpowiedzialni za ich utrzymanie. Rodzi to pewien problem, który możemy dostrzec w zaniedbanych parkach miejskich - powstają prześwity i żółte przebarwienia.

  Rozwiązaniem tego problemu jest trawa z rolki, która jest coraz chętniej stosowana nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach. Koszty założenia takiego trawnika z rolki w niewielkim parku nie są wysokie, a w długiej perspektywie okazują się dużo niższe niż całoroczne utrzymywanie trawnika naturalnego. Dodatkowo, syntetyczna trawa utrzymuje swój kolor przez cały rok, przez co może zachwycać spacerujących nieprzeciętnym wyglądem bez względu na porę roku.

  Zielony balkon, zielony taras, zielono mi!

  Trawa z rolki w Warszawie stosowana jest nie tylko w miejskich przestrzeniach publicznych, ale również w domach jednorodzinnych. Oczywiście, powszechnie stosuje się jako zamiennik naturalnego trawnika i otacza ona domy i posiadłości. Utrzymanie takiej trawy nie wymaga wiele pracy, ponieważ nie trzeba jej kosić, ani podlewać. Dodatkowo, utrzymuje swój kolor bez względu na poziom opadów i nasłonecznienia - cały rok jest zielona i elastyczna. Z takiego założenia wychodzi coraz więcej Warszawiaków, którzy chętnie umieszczają trawę z rolki w swoich domach i ogrodach.

  trawnik z rolki w niewielkim parku

  Niewielkie skrawki trawy z rolki umieszczane są na tarasach i balkonach. Dzięki swojemu wyglądowi idealnie komponują się z każdą aranżacją domu, czy też mieszkania. Świetnie pasują do drewnianych mebli na balkonie i nowoczesnego wnętrza pokoju gościnnego. Trawę w rolce można w łatwy sposób przycinać za pomocą nożyczek lub noża do tapet, dzięki czemu ich kształt i wielkość prosto dopasować do naszych potrzeb.

 • Nietrzeźwi, bez uprawnień… Nie reagujesz? Akceptujesz!

  W środę, 10 lipca policjanci ruchu drogowego cieszyńskiej komendy prowadzili działania „bezpieczny pieszy”. Podczas tych działań kontrolowali również kierujących. Dwóch z nich kierowało samochodem w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień, jeden z nich doprowadził do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego w Wiśle. Pamiętajmy, że każdy, kto ma informacje na temat osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu może temu zapobiec przekazując informacje na numer alarmowy 112. Nie reagujesz ? Akceptujesz!

 • Kolejne oszustwa. Zadbajmy o seniorów!

  Wczoraj kilku mieszkańców Cieszyna odebrało telefony od nieznajomych osób, którzy podawał się za ich krewnego. Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie” sprawy. Niestety dwie starsze osoby przekazały pieniądze oszustom. Apelujemy o informowanie i edukowanie, a tym samym zapobieganie!

 • Złamania zębów oraz próchnica, to bardzo częste powody powstawania ubytków zębowych, a wówczas bardzo popularnym rozwiązaniem są korony porcelanowe. Dobrze radzą sobie ze sporymi ubytkami tkanek twardych, ale też ze zmianami powierzchniowymi – przebarwiania lub plamy. Zakładanie koron porcelanowych w gabinetach protetycznych, wykonuje się bardzo często. Szczególnie z uwagi na efekt wizualny.

  Zabieg ten stał się obecnie bardzo popularny, dlatego jeżeli planujemy by nasz ubytek zastąpiła korona porcelanowa na Żoliborzu i na innych dzielnicach stolicy, znajdziemy sporo gabinetów, które się tym zajmą, np. ODENT. Musimy być w pełni świadomi, jak bardzo poważne konsekwencje mogą za sobą nieść nieuzupełniane ubytki. Obudowa zęba nie tylko poprawi względy estetyczne, ale też przywróci pełne funkcjonowanie całego uzębienia. Znowu będziemy mogli bez obaw rozmawiać, śmiać się i komfortowo spożywać pokarmy.

  Korony porcelanowe – ogólna specyfika

  Korony zębowe, umożliwiają bardzo skutecznie odbudować tkanki utraconych zębów. Szczególnie tych, które zostały zniszczone w wyniku próchnicowych chorób i jakichkolwiek urazów. Ogólny podział koron, wyróżnia trzy typy: korony dodziąsłowe, poddziąsłowe oraz naddziąsłowe. Materiał ich wykonania także się różni, a bardzo często jest to właśnie porcelana. W tym wypadku, konieczne jest jeszcze zastosowanie odpowiedniej podbudowy z ceramiki lub metalu. Ta druga nie jest już tak estetyczna, natomiast o wiele trwalsza.

  Wracając do koron porcelanowych, charakteryzuje je wysoki poziom estetyki. Co więcej, ich wytrzymałość jest większa, niżeli korony pełnoceramiczne. Dosłownie każdy pacjent, niezależnie od wieku, może poddać się zabiegowi założenia korony – jest to w pełni bezpieczne.

  Korony porcelanowe - wytrzymałość

  Bardzo ciężko jednoznacznie określić, jaką żywotność mają porcelanowe korony. Tak naprawdę, wiele będzie zależało od samego pacjenta. Jeżeli będą one użytkowane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami lekarza, wówczas nie ma najmniejszego problemu, aby służyły kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt lat

  W wypadku, kiedy pacjent nie będzie dbał o nie należycie, może dojść do pęknięcia i to już po zaledwie kilku latach. Istnieją sytuacje, gdy korona porcelanowa może się zniszczyć, np. gdy pacjent podejmie próbę ugryzienia czegoś wyjątkowo twardego. Są to jednak sytuacje bardzo rzadkie, a prawda jest taka, że naturalne zęby zachowują się podobnie, kiedy nie jesteśmy wystarczająco ostrożni.

  Zdarza się też, że korony porcelanowe w Warszawie, wymienia się na nowe, aby zadbać o wysoki poziom estetyki. Mimo, że porcelana jawi się jako materiał niezwykle stabilny kolorystycznie, zęby naturalne nieustannie ulegają mniejszym lub większym przebarwieniom. Jest to moment, w którym pacjenci często decydują się na wymianę, aby kontrast pomiędzy „sztucznym”, a naturalnym zębem nie był zbytnio widoczny.

  Cena

  Kiedy wiemy, że wymagane będzie leczenie kanałowe cena nie gra dla nas roli, gdyż najważniejsze jest zdrowie naszej jamy ustnej. Podobnie jest w wypadku koron, natomiast tutaj istnieje już więcej wariantów do wyboru. Te wykonane z porcelany, z uwagi na bardzo naturalny wygląd będą oczywiście droższe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na rozwiązania bardziej budżetowe, które w ogólnym rozrachunku będą także funkcjonalne, mimo tego, że nie zapewnią tak zadowalających względów estetycznych. Czytając opinie dostępne w Internecie, można śmiało wysunąć wniosek, że w tej kwestii lepiej nie poszukiwać zbytnio oszczędności.

  Czym będzie charakteryzowała się korona porcelanowa na Żoliborzu oraz wszędzie indziej?

 • Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja "Bezpieczny rower"- znakowanie rowerów metodą "syntetycznego DNA" na cieszyńskim Rynku. Akcja przeprowadzona została w dniu 11 lipca przez Straż Miejską w Cieszynie  w ramach Projektu nr rej. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_010/0001290, współfinansowanego ze środków Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.

 • Odpowiedzą za spowodowanie katastrofy w postaci pożaru odpadów chemicznych

  Policjanci z cieszyńskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali 4 mężczyzn podejrzanych o spowodowanie pożaru odpadów w hali magazynowej w Chybiu. 54-letni mężczyzna i jego 3 pracownicy odpowiedzią teraz za spowodowanie katastrofy zagrażającej życiu i zdrowiu oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Dwóch mężczyzn, w tym dysponujący halą przedstawiciel jednej ze spółek, zostało tymczasowo aresztowanych, a dwóch objętych policyjnym dozorem. Grozi im do 10 lat więzienia.

 • Święto Policji w cieszyńskim garnizonie

  Dziś w Domu Narodowym w Cieszynie miały miejsce uroczyste obchody Święta Policji cieszyńskiego garnizonu. W tym roku były one szczególne, bowiem mundurowi świętowali 100 rocznicę powstania Policji Państwowej. Zaproszony na uroczystość Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Justyński w obecności Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie wręczał funkcjonariuszom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono śmierć nadkom. Krzysztofa Skowrona oraz odegrany został sygnał „Śpij kolego”.

 • Fakt: Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym

  Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.

 • Konkursy, zabawy i nagrody. Dzielnicowy z Wisły zaprasza na piknik "Bezpieczne wakacje"

  Już w najbliższą sobotę, 13 lipca zapraszamy wszystkich na piknik do Wisły, gdzie dzielnicowy przy wsparciu Wiślańskiego Centrum Kultury będzie zachęcał do aktywnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Atrakcji, które są przewidziane w spotkaniu nie zabraknie dla nikogo. Zapraszamy!

 • Nietrzeźwi, bez uprawnień… Nie reagujesz? Akceptujesz!

  W środę, 10 lipca policjanci ruchu drogowego cieszyńskiej komendy prowadzili działania „bezpieczny pieszy”. Podczas tych działań kontrolowali również kierujących. Dwóch z nich kierowało samochodem w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień, jeden z nich doprowadził do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego w Wiśle. Pamiętajmy, że każdy, kto ma informacje na temat osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu może temu zapobiec przekazując informacje na numer alarmowy 112. Nie reagujesz ? Akceptujesz!

 • Kolejne oszustwa. Zadbajmy o seniorów!

  Wczoraj kilku mieszkańców Cieszyna odebrało telefony od nieznajomych osób, którzy podawał się za ich krewnego. Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie” sprawy. Niestety dwie starsze osoby przekazały pieniądze oszustom. Apelujemy o informowanie i edukowanie, a tym samym zapobieganie!

 • Zgłoszenie kontroli autobusu

  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, na pisemny wniosek organizatora przejazdu lub przewoźnika, dokonują kontroli stanu technicznego autobusu oraz badają stan trzeźwości jego kierowcy.

 • Fakt: Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym

  Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.

 • Konkursy, zabawy i nagrody. Dzielnicowy z Wisły zaprasza na piknik "Bezpieczne wakacje"

  Już w najbliższą sobotę, 13 lipca zapraszamy wszystkich na piknik do Wisły, gdzie dzielnicowy przy wsparciu Wiślańskiego Centrum Kultury będzie zachęcał do aktywnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Atrakcji, które są przewidziane w spotkaniu nie zabraknie dla nikogo. Zapraszamy!

 • Nietrzeźwi, bez uprawnień… Nie reagujesz? Akceptujesz!

  W środę, 10 lipca policjanci ruchu drogowego cieszyńskiej komendy prowadzili działania „bezpieczny pieszy”. Podczas tych działań kontrolowali również kierujących. Dwóch z nich kierowało samochodem w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień, jeden z nich doprowadził do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego w Wiśle. Pamiętajmy, że każdy, kto ma informacje na temat osób, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu może temu zapobiec przekazując informacje na numer alarmowy 112. Nie reagujesz ? Akceptujesz!