Wiosenna regulacja zachwaszczenia w zbożach ozimych

Jesienne zabiegi herbicydowe w niektórych częściach Polski nie mogły zostać wykonane ze względu na niekorzystne warunki pogodowe — opady deszczy uniemożliwiające wjazd w pole. W związku z tym decyzja o ochronie chwastobójczej została przeniesiona na okres wiosenny. Niektóre plantacje pomimo wykonania zabiegu jesiennego będą wymagały tzw. poprawki w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych oraz miotły zbożowej. Dlatego też po wznowieniu wegetacji niezbędna będzie eliminacja chwastów jedno i dwuliściennych przy użyciu skutecznych rozwiązań kompleksowych.

Jakie mogą być powody niezadowalającej skuteczności jesiennych zabiegów?

Rozwiązania aplikowane w okresie jesiennym oparte są w większości o produkty o bardzo dobrym działaniu doglebowym, które pobierane są przez korzenie chwastów. Długość utrzymania skuteczności chwastobójczej zależy od okresu rozkładu substancji czynnej w glebie. Po przekroczeniu minimalnej ilości substancji czynnej powodującej zwalczanie chwastów może pojawiać się zachwaszczenie wtórne. Ciepła jesień ze stosunkowo dużą ilością opadów oraz ciepła zima będą sprzyjały nowym wschodom chwastów w okresie wczesnej wiosny, a nawet późnej jesieni.

Przyczyną obecności chwastów wiosną może być również niewłaściwie dobrana technologia herbicydowa. Na polu pozostają gatunki chwastów, na które "była luka", czyli nie były wrażliwe na zastosowane jesienią herbicydy. W takiej sytuacji można ukierunkować zabieg wiosenny na zwalczanie konkretnego gatunku chwastu.

Na skuteczność wykonanego zabiegu jesiennego ma wpływ również przebieg pogody, zwłaszcza bezpośrednio po aplikacji. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów deszczu mogło dość do zbyt głębokiego wmycia/przemieszczenia substancji czynnych w wyniku czego ich koncentracja w wierzchniej warstwie gleby może być zbyt mała, do zapewnienia długotrwałej ochrony chwastobójczej.

Zabieg wiosenny

Proces wyboru właściwego środka chwastobójczego do zabiegu wiosennego należy rozpocząć od lustracji pola. Pozwoli ona na określenie składu gatunkowego chwastów dwuliściennych oraz potwierdzenie zasadności uwzględnienia w technologi herbicydowej komponentu eliminującego miotłę zbożową.

Z szerokiej oferty firmy Osadkowski można wybrać kompleksowy herbicyd zwalczający chwasty występujące na polu lub zestaw handlowy SunPak rozwiązujący analogiczne problemy. Jednym z kryterium wyboru środka powinna być możliwość wczesnej aplikacji, wyrażona fazą rozwojową rośliny uprawnej oraz minimum temperaturowym substancji czynnych.

Jakie gatunki najczęściej występują w zbożach ozimych

Z chwastów jednoliściennych zdecydowanie najczęściej w oziminach występuje miotła zbożowa, natomiast spektrum gatunków chwastów dwuliściennych jest zdecydowanie dużo szersze. Z reguły najliczniej występuje przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, fiołek polny, chwasty z rodziny kapustowatych, bodziszek drobny, przetaczniki, gwiazdnica pospolita. Lokalnie mogą występować również inne gatunki chwastów. Środki na chwasty jednoliścienne znajdziesz tutaj: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/chwasty-jednoliscienne--c-001117. 

Jakie rozwiązanie na chwasty jedno i dwuliścienne w zbożach?

Zestaw handlowy SunPak jest odpowiedzią na oczekiwania Rolników związane ze skutecznym zwalczaniem szerokiego spektrum chwastów w zabiegu wiosennym oraz możliwością wczesnego wykonania zabiegu. Rozwiązanie oparte jest o 4 substancje czynne o wzajemnie uzupełniającym się spektrum zwalczanych chwastów. Pełna lista eliminowanych gatunków została przedstawiona w poniższej tabeli:

Chwast

SunPak

miotła zbożowa

w

fiołek polny

w

gwiazdnica pospolita

w

jasnota różowa

w

komosa biała

w

mak polny

w

maruna bezwonna

w

chwastnica jednostronna

w

niezapominajka polna

w

ostróżeczka polna

w

owies głuchy

w

przytulia czepna

w

rdestówka powojowata

w

rumianek pospolity

w

samosiewy rzepaku

w

tasznik pospolity

w

tobołki polne

w

bodziszek drobny

sw

chaber bławatek

sw

przetacznik bluszczykowy

sw

w- chwasty wrażliwe; sw- chwasty średniowrażliwe

Kiedy aplikować SunPak?

Rozwiązanie SunPak przeznaczone jest do wiosennej regulacji zachwaszczenia. W zbożach ozimych może być stosowane od wznowienia wegetacji, a dokładnie już do fazy 3 liści właściwych zbóż (faza BBCH 13). SunPak ma bardzo szerokie okno aplikacji, które kończy się w fazy widocznego liścia flagowego (BBCH 37). 

Zakres stosowania paku handlowego SunPak obejmuje również zboża jare, w których okno aplikacji jest analogiczne jak w zbożach ozimych — od fazy 3 liści właściwych do fazy widocznego liścia flagowego (BBCH 13-37)

W jakich zbożach można stosować SunPak

W większości gospodarstw uprawiana jest nie tylko pszenica ozima, ale również inne gatunki ozimin. Dlatego też bardzo ważna jest możliwość wykorzystania SunPak w różnych gatunkach zbóż, w tym także w zbożach jarych. Pełny zakres upraw, w których rekomendowany jest SunPak obejmuje:

  • pszenicę ozimą
  • jęczmień ozimy
  • pszenżyto ozime
  • żyto ozime
  • pszenicę jarą
  • jęczmień jary

SunPak to rozwiązanie dla Rolników ceniących wygodę oraz bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu chwastów jedno i dwuliściennych. Został przygotowany z myślą o aplikacji na powierzchni 5 hektarów w zbożach ozimych i jarych.