Czy da się usunąć wgniecenie bez lakierowania?

Wgniecenia na karoserii to bardzo powszechny problem. Wynika to z faktu, iż blacha, która jest najbardziej narażona na różnego typu uszkodzenia i stanowi zewnętrzną część samochodu, jest w gruncie rzeczy dość delikatna. W związku z tym nawet drobne stłuczki parkingowe, opady gradu, czy nawet spadające z drzew kasztany mogą spowodować wgniecenia, które nie tylko wpływają negatywnie na wygląd pojazdu, ale również mogą z czasem spowodować ubytki w lakierze, a następnie doprowadzić do korozji. Co można w takim razie zrobić, gdy na naszym samochodzie pojawią się wgniecenia?
- Nowe metody usuwania wgnieceń
- Jak usunąć wgniecenie bez lakierowania?
- Kto wykonuje usuwanie wgnieceń bez lakierowania?
Nowe metody usuwania wgnieceń
Wszelkiego rodzaju uszkodzenia karoserii bardzo często kojarzą nam się z koniecznością szlifowania, szpachlowania i nakładania nowej warstwy lakieru. Efekt tego typu prac nie zawsze jest dla nas zadowalający, a ponadto wiąże się z oddaniem samochodu do lakiernika na kilka dni. Biorąc to wszystko pod uwagę, często bagatelizujemy te drobniejsze wgniecenia i wolimy nic z nimi nie robić. Tymczasem coraz bardziej powszechne stają się metody usuwania wgnieceń bez naruszania lakieru. Jak to możliwe? Otóż usuwanie wgnieceń bez lakierowania szerzej opisuje www.wgniecenia.pl, wykonawca tej usługi. My również przyjrzymy się temu zagadnieniu.
Jak usunąć wgniecenie bez lakierowania?
Na początku trzeba zaznaczyć, że taka możliwość istnieje tylko w przypadku, gdy wgniecenie jest stosunkowo niewielkie i nie spowodowało żadnego uszkodzenia lakieru. Mówiąc bardziej precyzyjnie, struktura lakieru w miejscu wgniecenia nie może być naruszona, a uszkodzenie nie może występować na krawędzi bądź zagięciu elementu blacharskiego. Wykorzystanie nowoczesnych metod usuwania wgnieceń jest również niemożliwe, jeśli wcześniej w danym miejscu usuwano już wgniecenia tradycyjnymi metodami.
Nowoczesne metody usuwania wgnieceń opierają się na wykorzystaniu techniki PDR Paintless Dent Repair , która w praktyce polega na wypychaniu, bądź wyciąganiu wgnieceń. Wypychanie wgnieceń określa się także jako masowanie blachy”. Zazwyczaj metoda ta jest stosowana w przypadku niewielkich wgniotek na drzwiach, masce, czy klapie bagażnika. Niezbędne są do tego specjalistyczne narzędzia, czyli tzw. druty PDR.
W przypadku, gdy nie ma możliwości dotarcia do wgniecenia od wewnętrznej strony samochodu, można zastosować wyciąganie wgnieceń, przy pomocy specjalnego kleju na gorąco oraz grzybka i dźwigni. Ten sposób wykorzystywany jest najczęściej w przypadku wgnieceń na dachu pojazdów.
Kto wykonuje usuwanie wgnieceń bez lakierowania?
Teoretycznie metodę PDR można spróbować zastosować samemu, oczywiście w tym celu należy zakupić odpowiednie narzędzia. Jest to jednak bardzo ryzykowne rozwiązanie, gdyż nie mając odpowiednich umiejętności i doświadczenia, można wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Znacznie bezpieczniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do profesjonalnego warsztatu, w którym zajmą się nim fachowcy w tej dziedzinie. Taka usługa na szczęście nie jest bardzo kosztowna.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski