Jakie są rodzaje sushi i nie tylko

Kultura Kraju Kwitnącej Wiśni kojarzy nam się nieodmiennie z gejszami, mangą i sushi. Trzeba przyznać, że to właśnie sushi stało się najbardziej rozpoznawalnym symbolem japońskiej kuchni. Korzenie tej potrawy sięgają 718 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych, czyli w kodeksie praw Yōrō-ritsuryō, wydawanym za panowania cesarzowej-władczyni Genshō. Czym więc jest sushi? Tradycyjną potrawą japońską, na którą składa się gotowany ryż, zaprawiony octem ryżowym, oraz różne dodatki. W zależności od rodzaju sushi spotkać możemy surowe owoce morza, kawałki ryb i warzyw, które mogą też wystąpić w tempurze, oraz inne pyszności.

Jak jeść sushi?

Tradycyjnie sushi powinno się jeść palcami albo pałeczkami. Odpowiednio przygotowane ma idealny rozmiar, żeby zjeść je "na raz", dzięki czemu nie rozleci nam się w ręce po ugryzieniu. Dla podkreślenia smaku potrawy podaje się osobno sos sojowy do maczania oraz wasabi, słynny japoński chrzan o ostrym i intensywnym smaku. Dodatkowo w zestawie powinien pojawić się marynowany imbir. Jego niewielką ilość spożywa się między posiłkami dla oczyszczenia kubków smakowych. Ma dość odświeżający i intensywny smak. Najlepiej do sushi zamówić zieloną herbatę, która dopełni japońskiej tradycji. Warto dodać, że samo sushi jest potrawą o krótkim terminie przydatności do spożycia, dlatego np. w japońskich restauracjach jest przygotowywane dopiero po dokonaniu zamówienia.

Rodzaje sushi

Sushi to jedna z tych potraw, z którymi można dowolnie eksperymentować, jednak posiada również swoje tradycyjne rodzaje, takie jak:

1. Nigiri, jedna z najprostszych odmian sushi. Ma kształt wydłużonych kulek ryżowych, na których są układane głównie kawałki ryb i owoce morza.

2. Maki, czyli sushi owinięte prasowanym nori, czyli algami morskimi. Za pomocą bambusowej maty formowane są ryżowe wałeczki w płatach nori, które następnie są krojone na mniejsze kawałki. Dzięki temu maki ma charakterystyczną czarną obwódkę. Wewnątrz sushi znaleźć można zarówno owoce morza, jak i ryby oraz warzywa np. pędy bambusa, ogórek, awokado.

3. Futo-maki. W maki plasterki sushi mają około 2-3 cm, natomiast w futo-maki już 4-6 cm. Dodatkowo ten typ sushi podaje się często z wystającymi kawałkami np. ogórka, w celach dekoracyjnych, co czyni samą potrawę bardzo atrakcyjną wizualnie.

4. Ura-maki, dosłownie oznacza odwrócone maki. W praktyce od maki odróżnia się kolejnością układania warstw. Tutaj najpierw układany jest ryż, dopiero nori z dodatkami. W efekcie ura-maki jest białe, gdyż zewnętrzną warstwę stanowi ryż często obtoczony w sezamie. Dodatkowo w tej wersji pojawia się także kawior nadający potrawie przyjemnej chrupkości w ustach.

5. Gunkan Maki swoim kształtem przypominają niewielkie łódki wypełnione zawartością. Dlatego są nieco dłuższe niż maki czy ura-maki. Otoczone czarną otoczką z nori, która utrzymuje całość dania w jednym miejscu, z typowymi dodatkami stosowanymi w sushi.

6. Unagi, czyli sushi podawane z japońskim węgorzem. Wyróżnia się on na tle pozostałych owoców morza tym, że jest grillowanym w lekko słodkawym sosie. Następnie dzieli się go na mniejsze kawałki i podaje na ryżu.

7. Nowoczesne wydanie sushi, czyli Temaki. Na tle pozostałych wyróżnia się swoim kształtem przypominającym rożek, w którym serwowane są lody. Ów rożek jest stworzony z płatów nori, w których umieszcza się ryż oraz pokrojone w słupki warzywa i kawałki ryb. Robi się to w taki sposób, by lekko wystawały na zewnątrz. Całość kompozycji można oczywiście dopełnić np. za pomocą sałatki ziemniaczanej. Jest to tak zwana fastfoodowa wersja sushi, gdyż można niejako jeść ją w biegu.

Czy dostaniemy dobre sushi w Warszawie?

Odpowiedź na to pytanie jest wręcz oczywista - tak, bez problemu dostaniemy sushi w Warszawie dobre sushi i to nie jeden rodzaj. Restauracje w stolicy wychodzą na przeciw swoim klientom, oferując wszystkie możliwe rodzaje tej tradycyjnej japońskiej potrawy, w odpowiedniej oprawie z sosu sojowego, wasabi oraz imbiru. Wystarczy dobrze się rozejrzeć po Internecie, aby zafundować sobie obiad albo kolacje, w towarzystwie Kraju Kwitnącej Wiśni. Wybierając się większą grupą, warto zdecydować się na zestaw sushi. Dla bardziej wymagających istnieją nawet specjalne restauracje serwujące tę potrawę w wersji vege. Jeśli więc masz ochotę zasmakować Japonii, to w Warszawie na pewno to pragnienie spełnisz, również w wersji na wynos.