SM Cieszyn: Co robić z rannymi zwierzętami?
Nie trudno spotkać ranne zwierzę w mieście. O tym przekonują się niemal każdego dnia strażnicy, którzy przyjeżdżając na interwencje często zastają ranne zwierzęta. Jeże, psy, koty, czy również mieszkańcy lasu takie jak sarny i dziki.
Miasto niestety często bywa dla nich niebezpieczne. Jeśli już znajdziemy ranne zwierzę to możemy postarać się mu pomóc. Drodzy mieszkańcy jeśli na swojej drodze napotkacie ranne zwierzę - skorzystajcie z numeru alarmowego 986 do Straży Miejskiej ale także oznaczcie miejsce zdarzenia i zadbajcie o swoje bezpieczeństwo, a także innych uczestników ruchu drogowego poprzez ustawieniu trójkąta, włączeniu świateł awaryjnych. Można użyć także sygnałów ostrzegawczych np. poprzez machanie rękoma. Należy pamiętać, że ranne zwierzę bardzo często jest w szoku dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto być ostrożnym.
Zwierzę będąc w szoku może nas zaatakować. Należy spokojnie, obiektywnie ocenić sytuację. Jeśli zwierzę się nie rusza i nie stanowi dla nas zagrożenia możemy spróbować owinąć je w koc i przewieźć do lecznicy weterynaryjnej. Zawsze można również zadzwonić do Straży Miejskiej i przekazać sprawę dyżurnemu komendy. Takie zgłoszenia nigdy nie są bagatelizowane.
Wysłani na miejsce strażnicy ocenią sytuację i jeśli będzie trzeba - przewiozą ranne zwierzę do lecznicy. Warto dodać, że Miasto Cieszyn oraz Straż Miejska w Cieszynie współpracują także z Leśnym Pogotowiem w Mikołowie. Zdarza się, że dzikie zwierzęta takie jak jeże, sarny, wiewiórki czy ptaki trafiają pod specjalistyczną opiekę w Leśnym Pogotowiu gdzie po pełnym wyzdrowieniu z powrotem trafiają na wolność.
Warto zatem pomagać i pamiętać o tym, że jako Straż Miejska jesteśmy chętni nieść pomoc rannym zwierzętom. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - tak aby podczas próby pomocy nie zaszkodzić samemu sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.
Straż Miejska Cieszyn sm.cieszyn.pl/, sm.cieszyn.pl/co-robic-z-rannymi-zwierzetami-.html
Autor: krystian