Jak się przygotować do spotkania ze swoim doradcą kredytowym?

Doradca kredytowy to niezależny specjalista, który ma niesamowicie szeroką wiedzę na temat finansowych produktów. Klienci, którzy decydują się na skorzystanie z pomocy takiego eksperta, mogą liczyć, że podpiszą naprawdę korzystną umowę z bankiem o kredyt hipoteczny.
Aby jednak doradca kredytowy mógł przedstawić osobie zgłaszającej możliwie najlepsze dla niej rozwiązanie, to musi poznać jej wszelkie oczekiwania. Dopiero po analizie, będzie mógł zaproponować konkretne produkty. Pomimo, że na polskim rynku doradcy finansowi już działają naprawdę wiele lat, to bywają wciąż błędnie utożsamiani z pracownikami konkretnych banków. W takich także są zatrudniani doradcy, ale są oni w stanie polecić jedynie produkt możliwie najlepszy z oferty aktualnej banku, w którym to pracują.
Niezależny doradca kredytowy bardzo dobrze zna oferty banków, które działają na rynku. Dzięki temu jest w stanie skierować uwagę osoby zainteresowanej na naprawdę możliwie najbardziej korzystny produkt. Warto skorzystać z tego względu, gdy wchodzi w grę jakieś poważne finansowe zobowiązanie jak na przykład kredyt hipoteczny. Jeśli zamierzamy się w najbliższym czasie spotkać z finansowym doradcą, to musimy się do tego rozmowy odpowiednio przygotować.
Zbierz informacje o swojej finansowej sytuacji
Aby tak naprawdę doradca finansowy mógł nam wskazać produkty dla nas najkorzystniejsze, to musi poznać aktualną finansową sytuację. Załóżmy, że na przykład jesteśmy zainteresowani hipotecznym kredytem. Aby móc wyliczyć zdolność kredytową, nasz doradca potrzebować będzie pewnych konkretnych informacji. Koszty utrzymania gospodarstwa domowego, dochód miesięczny netto oraz pozostałe zobowiązania, które co miesiąc ponosimy. To wszystko to dane podstawowe, które będziemy musieli obowiązkowo podać. Oczywiście możemy na spotkaniu podać kwoty przybliżone, ale wówczas nie możemy oczekiwać, że doradca będzie jak najbardziej w stanie wyliczyć precyzyjnie naszą zdolność kredytową oraz wskazać możliwie najtańszy kredyt. Dodatkowo powinniśmy przemyśleć samą kwestię wkładu własnego. Przepisy cały czas się zmieniają.
W tej chwili każdy klient, który składa wniosek o kredyt hipoteczny musi obowiązkowo posiadać wkład własny. Zasada jest taka im wkład własny jest wyższym, tym oczywiście lepiej, ponieważ w takiej sytuacji bank jest w stanie nam zaproponować dużo korzystniejsze warunki. Jeśli na spotkanie z doradcą finansowym wybieramy się, aby poznać oferty hipotecznych kredytów, to powinniśmy się przygotować na poruszenie tego właśnie zagadnienia. Najlepiej by było, gdybyśmy podali swojemu doradcy dokładną kwotę, jaką możemy wpłacić tytułem właśnie wkładu własnego. Jeśli ona będzie jak najbardziej wystarczająca, to doradca finansowy przedstawi nam ofertę ubezpieczenia niskiego własnego wkładu.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski