Ekran LED – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ekrany LED to nowatorska technologia, pozwalająca na stworzenie dużej ściany wizyjnej o dowolnych rozmiarach i kształtach. Jakie są jej największe zalety i co można osiągnąć, decydując się na tego typu rozwiązanie?

Ściana LED – alternatywa dla zwykłych ekranów LCD

Zazwyczaj przy tworzeniu dużej ściany wizyjnej wykorzystuje się ekrany LCD, jednak posiadają one dużo ograniczeń – widoczne są łączenia pomiędzy poszczególnymi ekranami, nie zawsze można uzyskać odpowiednią wyrazistość obrazu i intensywność kolorów, ograniczony jest także rozmiar i kształt, jaki można dzięki nim uzyskać. Rozwiązaniem jest ekran LED, dzięki któremu można stworzyć niemal dowolną ścianę LED, osiągając o wiele lepsze wyniki i mając do dyspozycji znacznie więcej możliwości. Z zastosowaniem nowoczesnej technologii LED można tworzyć personalizowane instalacje audiowizualne, doskonale sprawdzające się w przestrzeniach handlowych, biurowych i innych, wymagających stworzenia dużego ekranu, na którym wyświetlane będą materiały filmowe lub graficzne.

Zalety ekranów LED

Ekrany LED posiadają wiele zalet, dzięki którym stanowią technologię o bardzo dużej efektywności i efektowności, a także są rozwiązaniem wyjątkowo trwałym i opłacalnym. Do najważniejszych korzyści, jakie można odnieść, korzystając z tego typu opcji, należą:

- brak widocznych łączeń pomiędzy poszczególnymi modułami, co wpływa na świetną jakość obrazu i jego czytelność dla odbiorców,

- możliwość dowolnego zestawiania ze sobą modułów, co pozwala na stworzenie ściany LED dowolnych rozmiarów i kształtów, całkowicie dopasowanej do danego budynku i projektu klienta,

- bardzo wysoka jakość i kontrast, intensywne kolory wraz z głęboką czernią, dzięki czemu obraz jest doskonale widoczny dla odbiorcy nawet w miejscach mocno oświetlonych,

- niskie koszty eksploatacji i serwisu,

- bardzo długa żywotność, przekładająca się na opłacalność tego rozwiązania,

- bardzo prosty, szybki montaż,

- dostępne ekrany LED zewnętrzne i wewnętrzne, do wykorzystania w każdej przestrzeni, co pozwala na stworzenie dowolnych instalacji reklamowych.

Dzięki tak wielu zaletom, ekrany wykorzystujące technologię LED stanowią świetne rozwiązanie przy budowaniu ściany wizyjnej i mogą sprawdzić się w każdych warunkach, gwarantując świetną jakość wyświetlanego obrazu, dzięki czemu bez problemów trafi on do odbiorcy i przyciągnie jego uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranów LED?

Ekran LED może posiadać różną gęstość diod – dobór odpowiedniej wersji zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli obraz wyświetlany na ekranie ma być wyraźnie widoczny dla osób znajdujących się blisko ściany LED, powinno dobrać się moduły o największej gęstości diod, a jeśli odległość będzie spora – można wybrać modele o mniejszej gęstości. Ponadto do wyboru mamy także różne parametry dotyczące jasności obrazu oraz rozmiaru i sposobu montażu modułów.

Wśród dostępnych modeli można znaleźć wersje o różnej rozdzielczości, np. moduły 500x500 px – im wyższa rozdzielczość, tym mniejsze będą widoczne plamki, a więc obraz będzie bardziej czytelny z małej odległości.

System montażu pozwala na dużą dowolność w tworzeniu instalacji z wykorzystaniem modułowych ekranów LED. Dostępne są zestawy do montażu ściennego, gdzie instalacja jest mocowana bezpośrednio do ściany, podłogowego, gdzie konstrukcja jest przytwierdzona do podłogi, a także zewnętrznego, pozwalającego na stworzenie instalacji poza budynkiem, na specjalnie stworzonej do tego celu konstrukcji.