Szanowni Mieszkańcy,

Informujemy, że Urząd Miejski w Cieszynie przystępuje do prac związanych z opracowaniem nowej procedury wyboru projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok.

Budżet Obywatelski jest ważną inicjatywą, realnym wkładem mieszkańców w rozwój naszego miasta. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu mogą corocznie decydować o części wydatków budżetu miasta.

Rada Miejska w Cieszynie w drodze uchwały określi wymagania jakie powinien spełniać projekt budżetu, a w szczególności:

  • wymogi formalne, jakim powinny odpowiadać zgłaszane projekty,
  • wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt, przy czym nie może być ona większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt,
  • zasady oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania,
  • zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości, biorąc pod uwagę, że zasady przeprowadzania głosowania muszą zapewniać równość i bezpośredniość głosowania.

Zachęcamy mieszkańców Cieszyna, organizacje pozarządowe oraz wszystkie podmioty zainteresowane funkcjonowaniem Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście do zgłaszania wniosków i uwag, które posłużą do wypracowania procedury wyboru projektów do realizacji na 2020 rok.

Uwagi mogą dotyczyć każdego etapu (tj. promocji, edukacji mieszkańców, zgłaszania projektów, weryfikacji oraz głosowania).

Swoje propozycje zgłaszać można drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystkie wnioski zostaną przeanalizowane podczas tworzenia zasad przeprowadzenia budżetu obywatelskiego na przyszły rok.

Na Państwa wnioski i uwagi czekamy do dnia 22.03.2019 r.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.