Wiele kobiet jest przyzwyczajona do zakrywania swojej twarzy wszelkimi możliwymi kosmetykami, po to by poprawić jej wygląd, zapominając jednak o tym, iż prawidłowo prowadzona pielęgnacja zarówno poranna, jak i wieczorna, stanowi klucz do promiennego i zdrowego wyglądu cery. Ponadto, powinna ona być regularna. Zdrowa i zbilansowana dieta oraz odpowiednia pielęgnacja to kluczowe czynniki, determinujące stan naszej skóry. A przecież wiemy, iż cera na twarzy jest szczególnie bezlitosna, gdyż natychmiast odzwierciedla wszytki nasze zbrodnie przeciwko niej i organizmowi w całości. Poza tym, nasza skóra pełni bardzo ważną funkcję, gdyż chroni organizm przed zimnem i ciepłem, uszkodzeniami mechanicznymi (jak również chemicznymi i fizycznymi), przed bakteriami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wyrobienie odpowiednich zdrowych nawyków zarówno pod kątem odżywiania, jak również pielęgnacji, pozbawi nas problemów z cerą, takich jak wyopryski, trądzik, czy kaszaki przyczyny których poznasz tu. Jeżeli chodzi o prawidłową pielęgnację twarzy, podstawowym i jednocześnie kluczowym elementem jest jej codzienne oczyszczanie. Czasami nawet nie zastanawiamy się nad tym, jaką ważną role pełni etap oczyszczania skóry, a przecież jest to najlepszy sposób na pozbawienie się martwego naskórka, zbytniej ilości sebum, brudu oraz kurzu. Oczyszczanie sprawia, iż skóra twarzy uwalnia się od wszystkiego, co jej oblepia, otwierając pory i dając jej możliwość oddychania. Pamiętajmy, iż to, w jaki sposób zadbamy o swoją twarz, będzie miało bezpośredni wpływ na to, jaki efekt uzyskamy.

Oczyszczenie twarzy

Zanim rozpoczniemy proces oczyszczania twarzy, musimy przede wszystkim poznać własny typ cery. W przypadku, gdyby to stanowiło problem, można udać się do dermatologa albo skonsultować się z kosmetyczką. Jest to niezmiernie ważne, by prawidłowo określić typ cery, ponieważ kosmetyki do twarzy różnią się swoim składem w zależności od typu cery, do jakiego właśnie są przeznaczone. W przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie krzywdę. Jeżeli chodzi o oczyszczenie, wyróżniamy dwa rodzaje: poranne i wieczorne. Ten pierwszy rodzaj jest niezbędny, ponieważ podczas nocy każdy typ cery wytwarza sebum, zatem koniecznie trzeba go usunąć, przygotowując w ten sposób skórę do dziennej pielęgnacji. Po obudzeniu się wystarczy łagodnie przestrzec cerę mleczkiem albo użyć żelu do mycia, a następnie przetrzeć skórę tonikiem. Co do drugiego rodzaju oczyszczenia – wieczornego, jest on bardziej zaawansowany, gdyż wiąże się przede wszystkim z usuwaniem makijażu, ale nawet w przypadku jego braku również musimy przejść wszystkie etapy wieczornego oczyszczenia.

Wieczorna pielęgnacja twarzy

Wieczorna pielęgnacja twarzy to jedna z tych czynności której nie powinniśmy zaniedbywać. Jej brak powoduje, iż podczas nocy na naszej twarzy pozostają resztki kosmetyków, a także brud, pot i sebum, które następnie sprawiają, iż skóra staje się matowa, szorstka, ma zatkane pory, w wyniku czego powstają zaskórniki i krostki. Pamiętajmy, iż podczas snu zarówno nasz organizm, jak również skóra ulegają regeneracji. Podczas snu ze skóry usuwają się zanieczyszczenia i ona się staje bardzie napięta i ukrwiona. W największym stopniu skóra twarzy jest podatna na regenerację przed północą, jednak najlepiej jest położyć się przed godziną 22.Temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, nie powinna być bardzo wysoka, ponieważ zakłóca to proces oczyszczania skóry z toksyn, wyrzucanych z układu limfatycznego, a następnie usuwanych całkowicie z organizmu. Miejmy również na uwadze, iż sama woda nie oczyści twarzy, ponieważ potrzebne są tu specjalne kosmetyki o oczyszczających właściwościach.

Etapy oczyszczania twarzy

Wszystko powinno się zaczynać od demakijażu oczu. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnego kosmetyku np. płynu do demakijażu. Następnie przykładamy płatek nasączony danym kosmetykiem do powieki i czekamy chwilę, aż tusz i cienie się rozpuszczą. Kolejnym krokiem jest wielokrotne przesuwanie płatka od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, aż kolejny płatek będzie czysty. Następnie przechodzimy do oczyszczania skóry twarzy poprzez nakładanie mleczka palcami bezpośrednio na twarz i delikatne masowanie. Można również oczyścić skórę za pomocą płatków kosmetycznych. Czynność należy powtarzać do momentu, aż kolejny płatek nie będzie brudny. Mimo że po tych czynnościach może nam już się wydawać, iż skóra jest całkowicie czysta, jednak nie jest to prawda, gdyż same mleczko nie jest w stanie oczyścić skórę dokładnie. Dlatego, kolejnym etapem oczyszczenia twarzy jest mycie jej wodą w połączeniu z żelem lub pianką, przy czym lekko masujemy i zmywamy twarz wodą.

Pamiętajmy o pewnych zasadach dotyczących typów skóry. Jeśli mamy suchą skórę, lepiej używać mleczka, dzięki czemu nie naruszymy warstwy lipidowej skóry, co pozwoli jej zachować naturalną równowagę. Natomiast dla cery normalnej i mieszanej doskonałym rozwiązaniem będzie stosowanie żelu oczyszczającego. Kolejnym i zarazem ostatnim etapem oczyszczenia twarzy jest tonizowanie. To nic innego jak delikatne przetarcie twarzy tonikiem albo płynem micelarnym, dostosowanym do naszego typu cery. Ostatnio płyn micelarny zyskał dużą popularność wśród kosmetyków do tonizowania, ponieważ poprawia on równowagę skóry poprzez przywrócenie jej odpowiedniego pH, jak również doskonale odświeża ją. Po wszystkich etapach oczyszczenia twarzy przechodzimy do procesu pielęgnacji, czyli nawilżenia i odżywienia skóry. W zależności od typu cery nanosimy na twarz odpowiedni krem i idziemy spać, umożliwiając tym samym naszej twarzy sprawną regenerację po ciężkim dniu.