6 czerwca w Warszawie poznaliśmy laureatów 3 edycji konkursu Samorząd od Serca. Na spotkaniu, które miało miejsce w Warszawie, organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie.

Samorządowe programy zdrowotne nagrodzone!

 Pierwsza pomoc w zawale” wyróżnili najciekawsze programy zdrowotne, opracowane i wdrożone na przestrzeni 2017 roku w dziedzinie profilaktyki chorób układu krążenia.

Powiat Cieszyński, już po raz trzeci znalazł się w grupie laureatów, wyróżniony tym razem za program polityki zdrowotnej „4 minuty, które decydują o życiu” z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nagrodę w postaci statuetki – szklanego serca i dyplomu odebrała Barbara Kłosowska, Kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego
w Cieszynie, inicjator i realizator programu, w konferencji brała udział Anna Suchanek - Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej. Spotkanie prowadziła redaktor Iwona Szymalla.

W konferencji wzięli udział eksperci oraz wybitni specjaliści, zaangażowani w kampanię: prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz , dr hab. n. med. Marcin Grabowski, którzy wyjaśnili, dlaczego tak groźny jest zawał u osób młodych i jak może przebiegać u diabetyków oraz
Miłosz Brzeziński, coach i psycholog, który opowiedział, jak mówić i pisać o zdrowiu, aby tego słuchano; Piotr Bałtroczyk, także wpisał się w temat, jak zwykle, trochę z przymrużeniem oka oraz Marcin Gizicki, ratownik medyczny, który prowadził warsztaty z pierwszej pomocy.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci Polaków – mówił w czasie spotkania prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, ekspert kampanii „Ciśnienie na życie”. Profesor podkreślał, że zawały dotyczą coraz młodszych osób, a ryzyko zawału wzrasta u osób z cukrzycą. Czynniki ryzyka zawału, to przede wszystkim: otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów. Polacy często bagatelizują profilaktykę chorób układu krążenia, nie stosują się do zaleceń lekarza, a w momencie pojawienia się objawów zawału serca, zwlekają z wezwaniem pogotowania ratunkowego.

Reaguj właściwie w zawale :
• Wezwij pogotowie
• Osoba z zawałem powinna usiąść lub położyć się ( jak najmniej się ruszać )
• Usuń części garderoby, które mogą utrudnić oddychanie
• Postępuj zgodnie z instrukcjami dyspozytora pogotowia
• Jeśli dyspozytor zaleci, podaj kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg .